Wpis z mikrobloga

@Slodkie_Mango_Z_Ananasem: Księżyc i planety ładnie wychodzą w IR, im dłuższe fale światła, tym większa stabilność atmosfery. Do głębokiego nieba odradzam, większość aparatów i kamer (nawet tych dedykowanych do astrofoto) ma bardzo niską sprawność w podczerwieni i zdjęcia trzeba naświetlać kilka razy dłużej.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@namrab: robię zdjęcia analogowo, więc chce użyć filmów na podczerwień, z filtrem IR. Film inaczej się zachowuje w porównaniu do matryc cyfrowych. Niestety dość mało informacji o tym jest, więc zastanawiam się czy warto cokolwiek spróbować, a filmy są 700-800nm.
  • Odpowiedz
@Slodkie_Mango_Z_Ananasem: Prawie cały kosmos świeci w podczerwieni, kamery do astro nie mają IR cut jak normalne lustrzanki, a jeżeli robimy zdjęcia lustrzankami to są przeważnie "modowane" - polega to na wycięciu filtra IR znad matrycy, co łatwo jest zrobić np. w starych Canonach. Inna kwestia ze IR jest pochłaniane przez atmosferę i potrzebujemy dłuższych czasów naświetlania. Ja bym ustawił szerokie pole Cassjopei albo Łabędzia i zobaczył co wyjdzie, nie polecam DSO
  • Odpowiedz
@BassGru: @Slodkie_Mango_Z_Ananasem: aparaty są modowane żeby łapać bliska podczerwień właśnie ta poniżej 700. Stosuje się IR cut właśnie po to żeby odciąć tą dalsza podczerwień bo gwiazdy wtedy są ogromne a obiekty ledwo co widać. Traci się totalnie kontrast między obiektem a gwiazdami/tłem.

Jeśli robiłabyś mglawice wodorowe w H Alpha 656,28 nm wyjdzie świetnie bo tak się robi. Dalej jest coraz słabiej.v

Co do andromedy to niekoniecznie wyjdzie bo andromeda
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dantey: czy dobrze rozumiem, że powinnam sobie kupić filtr który odcina wszystko poniżej H Alpha i będzie łapać mgławice? Film co chce użyć ogólnie ma zakres od 350 do 800nm, więc tylko kwestia filtra mi zostaje. Więc jak kupię filtr ~650nm to będzie ok?
  • Odpowiedz
@Slodkie_Mango_Z_Ananasem: zależy od budżetu. Jeśli chcesz najlepsza jakość to warto kupić do Astrofoto filtr H Alpha np 7nm. Są też 12nm i 35nm. Im więcej tym więcej przepuszcza ale też jest słaby kontrast. Z reguły im mniej tym lepiej tak naprawdę. Jeśli kupisz filtr np 650 to warto też się dowiedzieć jakie pasmo przepuszcza. Nie wiem jak jest z filtrami nie do Astro, ale do Astro są tskie które mają po
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dantey: wow super zdjęcia. Kopara mi opadła. Z filtrami to dzięki, poszukam coś lepszego. Poczytam też o długościach fal w zależności co chce fotografować. Ograniczenia budżetowego nie mam za bardzo :)
Co do długiego naświetlania to nie jest problem, bo mam montaż z napędem.
Dzięki! Miło posłuchać (poczytać) kogoś z taką wiedzą (ʘʘ)
  • Odpowiedz
@Slodkie_Mango_Z_Ananasem: polecam się ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Z reguły wodór - Ha, Siarka - SII i tlen - OIII. To najbardziej "klasyczne". Pierwiastków jest dużo więcej ale wodór dominuje wszędzie. Wodorowe wychodzą zdecydowanie na wszystkim

Do galaktyk i obiektów które odbijają światło gwiazd np plejady czy pyły w cefeuszu, najlepiej sprawdza się zwykła lustrzanka z bliska podczerwienia i ciemne niebo. Tu ciężko przeskoczyć jakimkolwiek filtrem ;/
  • Odpowiedz