Wpis z mikrobloga

Bawił się ktoś serwo SG90 mini? Mam problem polegającym na tym że nie mogę uzyskać maksymalnego wychylenia mechanizmu w prawą stronę o deklarowane przez producenta 90 stopni.

Ustawiając częstotliwość sygnału na 50Hz i wypełnienie 2.5% ustawiam bez problemu w pozycji -90 stopni, na wypełnieniu 7.5% jest idealnie na środku, natomiast wypełnienie 12.5% nie działa. Max co mogę ustawić żeby serwo ruszyło w prawo to 12.2% co powoduje że do pełnego wychylenia brakuje trochę stopni. Czy ktoś miał podobne problemy?
RaspberryPI zero W - Nie korzystam z żadnych bibliotek oprócz GPIO

#pytanie #raspberrypi #arduino #pwm #elektronika
  • 11
@2ubRYlGqXdXxRAzXwRaQQ: Używam, dopiero co kupiłem raspberry z "zestawem startowym" do zabawy i nauki, i aktualnie próbuję ogarnąć to serwo. Nie dość że mam probllemy z maksymalnym wychyleniem w prawo, to jeszcze z tego co rozumiem z dokumentacji dla konkretnej wartości wypełnienia serwo powinno być "martwe", a u mnie cały czas się trzęsie jak szatan
@Delfin17: Lepiej zabawę zaczynać z arduino.
Kupujesz takie nano za 13zł. Jak się spali to będzie dużo mniej smutno niż Rpi. A wiedz, że takie Rpi jest 4 razy łatwiej upalić na GPIO niż arduino. Do tego łatwiej znaleźć wszelkiego rodzaju tutoriale / biblioteki itp.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Delfin17: Lepiej zabawę zaczynać z arduino.

Kupujesz takie nano za 13zł. Jak się spali to będzie dużo mniej smutno niż Rpi. A wiedz, że takie Rpi jest 4 razy łatwiej upalić na GPIO niż arduino. Do tego łatwiej znaleźć wszelkiego rodzaju tutoriale / biblioteki itp.

@lukaszw_: ale na raspberry kusi mnie linux i dużo więcej możliwości wysokiego poziomu. Pracuję jako programista i akurat w pracy miałem projekt do którego musieliśmy
@Delfin17: Prowadzę z tego zajęcia na uczelni. Rpi wykorzystujemy raczej jako serwer do przetwarzania brzegowego lub postawienia jakiegoś Domoticza. Złącze GPIO raczej do podpinania jakiegoś wyświetlacza itp. ale nie daję tego studentom na początku, bo by spalili. Braki lepiej uzupełnić z kursów arduino / elektroniki z forbota.
U mnie to wygląda tak. 3 zajęcia z arduino, aby ogarnąć podstawy elektroniki, potem reszta to głównie ESP8266 / ESP32.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Delfin17: Prowadzę z tego zajęcia na uczelni. Rpi wykorzystujemy raczej jako serwer do przetwarzania brzegowego lub postawienia jakiegoś Domoticza. Złącze GPIO raczej do podpinania jakiegoś wyświetlacza itp. ale nie daję tego studentom na początku, bo by spalili. Braki lepiej uzupełnić z kursów arduino / elektroniki z forbota.

U mnie to wygląda tak. 3 zajęcia z arduino, aby ogarnąć podstawy elektroniki, potem reszta to głównie ESP8266 / ESP32.

@lukaszw_: No dobra
@Delfin17:

Wiesz jak działa serwo?
Steruje sie tym poprzez nadanie sygnału PWM.

Odpowiedni sygnał zawsze ustawi je tam gdzie jest "wystrojone" fabrycznie.

Czyli w odpowiednim czasie musisz modulować stan pinu.

Jeżeli z Pythona wołasz bibliotekę C to powinno śmigać.

Przykłady z RPI czy to Arduino czy na ESP8266 są generalnie słabej jakości i to zarówno te Pythonowe jak i C.

Generalnie napisz prosty program w C i zobacz jak serwo się
@2ubRYlGqXdXxRAzXwRaQQ:
W pythonie korzystam z modułu GPIO

p = RPi.GPIO.PWM(output channel , frequency of PWM signal)
p.start(DUTYCYCLE)
p.ChangeDutyCycle(x)
Raczej liczyłem że twórcy biblioteki zadbali o to żeby sterowanie sygnałem nie było realizowane w upośledzony sposób.

Wiesz jak działa serwo?

Steruje sie tym poprzez nadanie sygnału PWM.

@2ubRYlGqXdXxRAzXwRaQQ:
Przecież w moim pytaniu napisałem że steruje sobie bez problemu, problemem dla mnie jest jedynie maksymalne wychylenie mechanizmu w prawą stronę