Wpis z mikrobloga

#brexit #uk #podatki
Mirki wiecie może co się dzieje ze składkami emerytalnymi z UK? Pracowałem 5lat odlozyłem troche i nie można mi było tego wybrac do 55 roku zycia. Z powodu brexitu ta umowa dalej jest nieprawomocna więc teoretycznie te pieniądze moge odzyskac (wyjechałem na stałe z UK). Znacie jakaś firme która by pomagała w takiej egzekucji wpłaconych składek?
  • 6
  • Odpowiedz
@loook: środki z planów emerytalnych możesz wypłacić przed 55 rokiem życia tylko w ściśle określonych przypadkach. Nieautoryzowana wypłata wcześniej jest opodatkowana stawką karną 55%. Jakiekolwiek firmy pozwalające zrobić to wcześniej to scam.
National Insurance Contributions z kolei nie podlegają jakiemukolwiek zwrotowi, z wyjątkiem sytuacji, gdy masz jakąś nadpłatę.
  • Odpowiedz
@chemik_kieszyk: Niby tak ale jak UK było w EU to można bylo środki przelewać do innych funduszy w innych krajach EU niz UK. Teraz ten wymóg nie obowiązuje więc cała umowa jest kwestionowana.

Fundusz nie jest w stanie wywiązać się z obiecanych rozwiązań gdy opuszczasz uk....
  • Odpowiedz
@loook: dlaczego nie jest? Twoje środki dalej będą inwestowane i będziesz je mógł wypłacić, jak skończysz 55 lat. Poza tym żadnej umowy jeszcze nie ma, a póki trwa okres przejściowy nic się nie zmieniło.
  • Odpowiedz
@chemik_kieszyk: Mam fundusz w Scottisch Widdows i probowałem przenieść środki do funduszu w Niemczech i okazuje sie ze nie da sie przez Brexit. W umowie za to mam gwarancje takiej możliwości, wobec czego domniewam, iż fundusz nie wywiązał sie z obiecanych rozwiązań. Mnie jako klienta brexit nie interesuje, było mi obiecane że moge swobodnie raz na dwa lata migrować kapitałem pomiędzy funduszami w EU. Juz nie moge....!
  • Odpowiedz
@loook: Jesli chodzi ci o defined contribution pension to mozesz przelac do https://www.gov.uk/guidance/check-the-recognised-overseas-pension-schemes-notification-list
nie ma to nic wspolnego z brexitem, wczesniej tez nie mozna bylo przelac do innych krajow ktorych nie ma na liscie. Skladek nie mozesz tak po prostu wyplacic przed teraz juz chyba 56 r. zycia (pewnie jeszcze podniosa) bo jak wyzej bylo zaplacisz kare (utrata doplaty pracodawcy plus tax relief wiec z 60%) bo ci sie te
  • Odpowiedz