Wpis z mikrobloga

@wykopie_staz: To już raczej grzyb. Monstera jest wrażliwa na ekscesy z wodą. Musi mieć podłoże, które chroni od ciężkiej ręki do podlewania. Usuń tego liścia i ja bym to już psiknęła topsinem.
  • Odpowiedz
  • 0
@Tamozaplotem kwiatek był niedawno przesadzany w nową ziemię uniwersalną, żadnej pleśni tam nie widziałem

@fspolczynnik tak zrobię, dzięki

@magnes125 jak o niej czytałem to nie było nic o specjalnej ziemi więc dałem mu zwyczajną, może to pozostałość po tym jak leżała w sklepie, nie wiem, liścia usunę, topsin też mam, więc może skorzystam, dzięki
  • Odpowiedz
@wykopie_staz Monstery nie lubią zbyt wilgotnego podłoża, bardzo szybko reagują na nadmiar wody w korzeniach przez żółknięcie liści. Do ziemii uniwersalnej można dorzucić keramzyt, włókna kokosowe albo cokolwiek innego nadającego się do drenażu, żeby nie tworzyła się zbita gruda. I lepiej podlewać częściej, ale niedużą ilością wody
  • Odpowiedz
  • 1
@fspolczynnik w sumie to może być to, podlewam ją raz na tydzień, a ziemia nadal od kilku dni jest wilgotna. Nie ubijałem jej podczas przesadzania. Co do dodatków to się jeszcze nie znam, ale zamierzam kupić ziemię dla bonsai, może z niej trochę dołożę do monstery. Może z nią będzie lepsza przepustowość i utrzymywanie wody
  • Odpowiedz
@wykopie_staz: Chodzi tylko o to, żeby podłoże było przepuszczalne. Kupujesz nawet zwykłą uniwersalną i mieszasz z czymś. Np. żwirkiem. Worek w zoologu kosztuje jakieś 3 zł. Możesz nawet perlitem czy keramzytem od biedy. I tyle wystarczy. Doniczka z odpływem i podlewasz jak podłoże przesycha. Przynajmniej z wierzchu. Nie zwracaj uwagi kiedy podlewałeś tylko wkładaj palucha i sprawdzaj.

  • Odpowiedz
  • 0
@magnes125 mądre rzeczy piszesz, spróbuję się zastosować co do tej przepuszczalności. Drugi liść też ma takie brązowe plamki, tyle że są małe i występując od początku. Trochę szkoda mi ciąć kolejnego
  • Odpowiedz
@wykopie_staz: Wiem, że szkoda, ale musisz jak nie chcesz, żeby grzyb się rozniósł na całą roślinę. Nawet gdyby to nie był grzyb, to takie chore liście lubią atakować choroby. Poza tym te dolne lubią żółknąć i odpadać po czasie u monstery więc urywaj bez żalu :P
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wykopie_staz: Nie cykaj się i tnij! Też musiałam obciąć dwa liście z mojej (te małe z biedry chyba mają w pakiecie grzyba) i po kilku dniach odwdzięczyła się dwoma nowymi listkami, w tym jeden już ma dziury :)
  • Odpowiedz