Wpis z mikrobloga

Grę rozpocząłem jako Hrabia posiadający tylko kawałek Wielkopolski wraz z Poznaniem w roku 1066. Gram bez modów.

Aktualnie mam rok AD 1288

Pierwszym założeniem mojej gry było zdobycie tylko korony królestwa Polski.

Parę razy dżuma krzyżowała mi różne plany i prowadziła do upadku wielu państw.

Historia numer #3 ze świata Crusader Kings 3

Po Ukochanym królu Bożydarze(Ten którym zdobyłem koronę Polski) który zmarł ze starości w wieku 72 lat, nastały czasy Króla Domawuja, które upłynęły mu pod znakiem walk wewnętrznych i nabijania sobie kabzy. Rządzenie rozpoczął od brutalnej wojny domowej w celu umocnienia władzy. Gdyby nie sojusze zostawione przez ojca został by wygnany z kraju.
Bo gdy wybuchła wojna domowa, został zaatakowany przez graniczące z Koroną oddzielone od Świętego Imperium Rzymskiego quasi-panstwo zwane Luticia i własne Księstwa. Po pokonaniu wrogów wewnętrznych i umieszczeniu ich wszystkich na długie lata w więzieniu (tak zamknąłem w lochach prawie wszystkich wasalów) zbijał fortunę na podatkach i braniu jeńców w wojnach sojuszników a posiadał ich bardzo dużo (Francja, Anglia, Szwecja, Bizancjum, Pomniejsze ale bardzo silne księstwa w ramach różnych Państw). Władztwo generalnie upłynęło mu na kpieniu sobie z wiary - doszło do tego, że był bliski nałożenia przez papieża Ekskomuniki. Dodatkowo okazało się iż inni władcy powątpiewali, że pochodził od czcigodnego króla Bożydara (Posiadałem traita Disputed Heritage - oznacza to, że krążą plotki iż pochodzi z nieprawego łoża). Na szczęście dla rodu i książąt zamkniętych w lochach zmarł przedwcześnie w komplikacjach związanych z otyłością. Zostawił po sobie plamę na honorze rodu i herbu Ciołek. Gdy rozpocząłem nim panowanie posiadał wiele kochanek o czym przekonałem się dopiero po przejęciu nad nim kontroli (Co ciekawe nie posiadał perka związanego z rozwiązłością)

Po nim nastał król Bożydar II zwany Pobożnym. Wychowany w duchu nauk pod okiem Biskupa z Gniezna. Wypuścił z więzień praktycznie wszystkich zamkniętych wasali. Lata mijają mu na krzewieniu wiary i walce z niewiernymi. Uczestnik zwycięskiej krucjaty przeciwko Imperium Seldżuków. Próbowały przeciwko niemu zawiązać się jakieś wewnętrzne sojusze ale gasły szybko jak się pojawiały. Jego siostra Księżniczka Krystyna chce siłowo odzyskać koronę, ale poza tym, że chce to nikt jej nie popiera. Ma zamiar za to oddać ją za mąż za nisko urodzoną osobę z niemożnością posiadania dzieci żeby świat o niej zapomniał. Chce rozwiązać Święty Zakon, któremu jego dziadek Bożydar nadał miasto Wronki bo uważa się za większego krzewiciela wiary niż oni. Uczestniczył w wojnie obronnej Księstwa Szkocji przeciwko zbuntowanym wasalom. Został napadnięty w trakcie tej wyprawy przez Jedno z większych księstw Świętego Imperium Rzymskiego - przy pomocy sojuszników ze Szkocji i Francji rozgromił wrogów w Bitwie pod Poznaniem.
Za jego panowania Szwecja zniknęła z mapy Świata wchłonięta przez Norwegię, z która teraz ma sojusz. królestwo Węgier upada targane wewnętrznymi konfliktami i uniezależnianiem się kolejnych księstw. Święte imperium Rzymskie podbiło na chwilę Norwegie, ale targane rozpadem rozbija się na mniejsze księstwa, Norwegowie bardzo wykorzystują zainstałą sytuację bo wywalczyli niepodległość i zdobyli wiele ziem w samym sercu imperium. Jak rozwinie się władza Bożydara II Pobożnego to czas pokaże( aktualnie ma lat 47 i dobre zdrowie).

Zapomniałem wspomnieć iż wojny domowe się zdarzały się pomiędzy hrabiami i księstwami ale bez udziału króla. Posiada średnią Armię około 10 tysięcy Ludzi.

Załączam tym razem mapę jak wygląda świat w mojej grze.

Załączam linki do poprzednich części

Część 1

Część 2

Errata

Jako, że za poprzedniego władcy Domawuja nie interesowałem się polityką zewnętrzną poza intratnymi wojnami dla pieniędzy i skupiony byłem na wojnie wewnętrznej dopiero po dojściu do władzy Bożydara II zorientowałem się jak bardzo zmieniła się mapa Europy. Święte Imperium Rzymskie chwieje się w posadach. Niegdyś Szwecja posiadająca 20 tysiecy Armii zniknęła wchłonięta przez Norwegię. Węgry, które trzęsły południową Europą rozpadają się na mniejsze i większe księstwa a w dodatku na tronie zasiada 4 latek. Francja i Bizancjum rozrosły się bardzo. Norwegowie i Francuzi przyhamowali Anglię w zakusach do zajmowania ziem w Europie. Zorientowałem się też iż Bożydar I posiadał za dużo księstw i aktualnie w sumie cześć wojen toczy się bez mojego udziału bo księstwa wypowiadają same wojny innym księstwom i przyłączają ziemie do Korony albo biją się miedzy sobą. Muszę za następnego władcy albo pod koniec panowania obecnego zmniejszyć liczbę księstw bo mają zbytnią samodzielność mimo autorytaryzmu na poziomie 3.

Przez to nie mogę podbić małego księstwa w na białorusi bo ma sojusze z 3 moimi książętami co doprowadziło by do wybuchu kolejnej brutalnej wojny domowej. Następcę szkolę w dyplomacji, wiec ukrócę trochę ilość i zapędy książąt.

Fundowanie Świętego przymierza to trochę miecz obosieczny bo założyciel jest ich patronem i nic od niego nie chcą. Za to następców nękają w kółko prośbami o przydzielenie następnych miast i zamków. Gdy odmówimy oczywiście spada nam reputacja u wielkiego mistrza. Wiec skasuje krzyżaków zanim zajmą mi Malbork ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Swoją drogą zorientowałem się czemu ta gra posiada wyższe Pegi niż powinna. W grze występuje nagość. Przeklikując synów Cesarza Niemiec jeden miał nagą żonę przekonwertowaną się na odłam katolicyzmu, który powoduje iż wierni nie noszą ubrań a wszystkie relacje seksualne są dozwolone.

Edit
znalazłem ten odłam istniejący w rzeczywistości.
Adamici

#ck3 #gry #strategie
theprobo - Grę rozpocząłem jako Hrabia posiadający tylko kawałek Wielkopolski wraz z ...

źródło: comment_16006587991Lxdq7iCd9Jqkl1mBqfLqt.jpg

Pobierz
  • 12
@salamander-kwarcowy: tak sorry miałem na myśli dwójkę a pisałem o jedynce.
Dla mnie po prostu ck3 jest przystępniejsze a link oczywiscie do zmian w stosunku ck3 do ck2

tak na szybko z mojej strony
wiekszy nacisk na RPG (serio czesto zagladam co tam u innych wladców i mojej blizszej lub dalszej rodziny)
Duzo lepsze UI chociaz na poczatku idzie sie zgubic (Polecam gorąco zagrac tutorial)
Odłamy religii dynamicznie sie pojawiaja
Zupelnie
@theprobo: Tak, nacisk na roleplay jest dość duży, gra właściwie do tego zmusza, co jest moim zdaniem bardzo fajne.
Np. Twój władca jest nieśmiały, więc na uczty raczej nie chodzisz a jak już jesteś to się chowasz po kątach żeby Twoja postać się nie stresowała.