Wpis z mikrobloga

Widzę że na tagu #drony #dron często dostajecie pytania o zakup dla początkującego, dołożę pytanie od siebie.

Chciałam niebieskiemu kupic drona na urodziny. Najpierw myślałam żeby wydać około 200-300 pln, potem że około 500. Nie znam się w ogóle na dronach, ale trochę już poczytałam i mam wrażenie, że lepiej jeszcze trochę dołożyć i kupić coś za 1500-2000, niż kupić taniochę, nawet jeśli to dron dla początkującego.
Myślę o dronie z w miarę dobrą kamerą, bo niebieski lubi robić zdjęcia. Więc to jest mój główny wyznacznik. Dodatkowym wyzwaniem jest to, że mieszkamy w #uk a tam można latać dronem bez licencji tylko jeśli sprzęt ma poniżej 250 gram (nie jestem pewna, może ktoś z uk się wypowie).

Czy Mavic Mini będzie ok na pierwszego drona? Jakieś inne propozycje, rady?
#mavicmini #dji
  • 14
@zielonasowa:

Mavic Mini


Tak

a tam można latać dronem bez licencji tylko jeśli sprzęt ma poniżej 250 gram


Może o to tam chodzi

W kategorii otwartej każdy posiadacz drona o masie przekraczającej 250 g będzie musiał przejść szkolenie online oraz zaliczyć test online. Urząd Lotnictwa Cywilnego zamierza udostępnić takie szkolenia na swojej stronie internetowej. Dla wszystkich użytkowników dronów cięższych niż 250 g stworzony zostanie również internetowy system obowiązkowej rejestracji. Wewnątrz kategorii
@zielonasowa: Mavic Mini będzie idealnym wyborem. Zarówno pod względem parametrów jak i prawno/licencyjnym. W UK potrzebna jest rejestracja operatora drona, jakiś kurs online i chyba jakaś roczna opłata. W sumie to jakieś symboliczne formalności. Nowe prawo opiera się na wytycznych EASA i jest mniej więcej takie jakie będzie obowiązywać u nas od nowego roku.
@zielonasowa: Ja mam mavica mini w zestawie z zapasowymi bateriami, świetnie się sprawuje, kosztował około 400 funtow. Jeśli na początek spędzi trochę czasu na teorii/"oglądaniu filmików jak latać" to potem nie będzie żadnych przygód. Warto również dokupić dodatkowe soczewki aby chronić obiektyw kamery oraz ewentualnie cos co poprawi zasięg na wietrzne dni. Drona naprawdę polecam.
@zielonasowa: Mavic Mini i nic innego, a zanim zacznie nim latac to kup mu drona na ebayu za £10 i niech sie nauczy latac po pokoju przez pare dni. Wtedy Mavikiem bedzie mu sie latalo duuuzo lepiej bo takim gowienkiem pokojowym jest ciezej :D
@zielonasowa ja polecam sparka bo jest pancerny, kamerkę ma gorsza niż mavic mini
Teraz latam mavickiem i jest mniej stabilny niz spark. Co do licencji to ja latam wszędzie gdzie się da w miastach czy na polach i żadnych licencji nie mam, nigdy żadnego problemu nie miałem.
Czy Mavic Mini będzie ok na pierwszego drona?


@zielonasowa: Właśnie od tego modelu zaczynalem swoją przygodę z dronami. Idealny na początek, bardzo dobra jakość w stosunku do ceny.
Jak ktoś wcześniej wspomniał, dużo Youtube przed lataniem i ostrożnie z wiatrem, zwłaszcza powyżej 100m, bo jest bardzo lekki.
Mini jest bardzo stabilny i naprawdę wybacza dużo błędów, a zdjęcia i filmy robią wrażenie z uwagi na bardzo dobrą stabilizację obrazu.
@zielonasowa wczoraj akurat oglądałem seminarium ULC i polecam odłożyć zakup jak się nie spieszy. Od nowego roku drony będą musiały być certyfikowane do danej kategorii a starsze drony nie będą mogły być przypisane do tych nowych kategorii. Starszymi dronami będzie można latać w kategorii otwartej jedynie przez okres przepisów przejściowych. Po tym czasie starszymi dronami będzie można latać w kategorii szczególnej lub na przepisach dla modelarzy.
@zielonasowa: Przepisy dot UE, w poszczególnych państwach będą drobne różnice (np. wiek od którego można latać - w PL ma być 14, a większość 16) ale generalnie prawo będzie takie samo.