Wpis z mikrobloga

Próbował ktoś kiedyś korzystać z okularu 4 mm. w refraktorze o ogniskowej 700 mm? Chciałbym sobie dokupić jakiś okular planetarny do uzyskania możliwie największego powiększenia przy okazji wyeliminować korzystanie z kitowego Barlowa.. światłosiła F10 - przy korzystaniu z 10 mm. + Barlow światła nie brakuje planety są nadal bardzo jasne.
Zdaje sobie sprawę że powiększenie maksymalne = 2 x D, dlatego chciałem dopytać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#astronomia
  • 10
@k3lt: To jest do zrobienia, ale pamiętaj o możliwe utracie kontrastu oraz o mydle, które będzie bardzo widoczne w przypadku okularów o gorszej jakości. Do tego dochodzi bardzo małe pole widzenia, które przy braku prowadzenia teleskopu oraz wątłym statywie (a taki podejrzewam przy 700 mm ogniskowej) będzie doprowadzać do szału przez drgania obrazu. To oczywiście nie przekreśla całkowicie takiego setupu, ale myślę że powinieneś poważnie brać to pod uwagę.
@Ferengi: Próbowałem jak niżej ale Mars nadal mocno świecił, zresztą chodziło mi bardziej o to że mimo zastosowania 10mm + Barlowa jest tutaj jeszcze jakiś zapas jeśli chodzi o jasność planet a co za tym idzie możliwość skorzystania z większego powiększenia. (?)
Wczoraj oglądałem sobie Saturna przez te kitowe 10 mm + Barlow i ostrości naprawdę nie brakowało (aczkolwiek trzeba się trochę nakręcić focuserem żeby się "wstrzelić"), jasność też na niezłym
k.....t - @Ferengi: Próbowałem jak niżej ale Mars nadal mocno świecił, zresztą chodzi...

źródło: comment_1599558321Bv2yzbm43OB1bLB2NlYOAz.jpg

Pobierz
@k3lt: Tak jak wyżej pisał @Al_Ganonim im krótszy okular założysz tym bardziej będziesz tracił na jakości obrazu. Próbowałbym z przycięciem apertury i jakimś filtrem, może chociaż filtr polaryzacyjny księżycowy? Używałem go na Jowiszu z teleskopem f/5 i efekt był lepszy.
@Ferengi: Czyli co trzymać się tego maksymalnego powiększenia 2 x D, czyli w tym wypadku okular 5-6 mm?
Kusi mnie SWA-58 5mm. (58°) tylko cholerstwo drogie - 60% wartości teleskopu. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale zostałby przy ew. kupnie lepszej tuby.
@k3lt: Zawsze możesz kupić jakiś fajny okular 6-8mm i ewentualnie używać go gdy zajdzie taka potrzeba z Barlowem, chociaż akurat piszesz, że masz niezbyt wysokiej jakości Barlowa, więc nie uzyskasz jakichś powalających rezultatów. Sam taki krótki okular 4mm użyjesz bardzo rzadko, pewnie 3-4 razy w roku. Do planet najlepsze są okulary ortoskopowe, pomyśl może nad takim.
@Ferengi: Czemu doradzasz koledze zmniejszenie apertury, a tym samym zmniejszenie rozdzielczości uzyskanego obrazu planety?
@k3lt: Kiepski barlow nie pomaga, poza tym lepszy dobry okular niż zestaw z barlowem. Musialbyś sam ocenić jakie obrazy uzyskujesz z różnymi okularami, czasami lepiej będzie mieć mniejsze powiększenie i wyraźny obraz niż power na maksa i mydło. Nadal uważam że z tym teleskopem lepszy efekt możesz uzyskać jednak z przyciętą aperturą - jeśli to, co masz to za mało to załóż dodatkowy krążek chociażby z tektury. Mój refraktor z przyciętą
@andg: Zmniejszenie apertury jest dobrym rozwiązaniem gdy obraz jest za jasny, a użycie większego powiększenia nie wchodzi w grę z różnych powodów. Z okularem 10 mm da to lepszy efekt, niż z tym samym okularem i barlowem gdy chcemy maksymalnie wydobyć detal. Podałem jedno z możliwych rozwiązań do wypróbowania a nie jedyne możliwe.
@Ferengi: Przy powiększeniu 140x jakiego używa kolega, ale w Newtonie 200mm jest sporo za jasno i może bym się pokusił o jakiś dekielek, ale mając aperturę zaledwie 70mm, nie ma z czego zmniejszać. Może na Księżycu który jest bardzo jasny i ma wiele wyraźnych detali - spoko, ale moim zdaniem bez sensu zmniejszać już i tak słabą zdolność rozdzielczą na planetach.