Wpis z mikrobloga

Dziś nieco inne #echapadoku i słowo na temat budowy części do bolidu #f1 - i tych gorszych i tych lepszych. Dodatkowo małe #rozdajo - spośród plusujących ten wpis wylosuję jedną osobę, która otrzyma widoczną na filmie próbkę włókna węglowego. Losowanie jutro o 21:45. Zielonki nie biorą, wysyłka paczkomatem na mój koszt. #kubica
podobnomialemmultikonta - Dziś nieco inne #echapadoku i słowo na temat budowy części ...
  • 24
@podobno_mialem_multikonta: Generalnie włókno węglowe nie występuje jedynie w formie splecionej jak pokazany twill i spread tow ale też w formie nazywanej unidirectional i wtedy nie widać żadnych wzorów. Sploty tak samo dotyczą aramidu i szkła. Druga rzecz to czas przechowywania poza zamrażarką. Zależnie od prepregu i zastosowanej w nim żywicy mogą stać tygodniami w temperaturze 20° i nic im nie będzie - dane z kart dostarczanych przez producentów. Czy coś
@Karbon315: W punkt.
Włókno jednokierunkowe też jest często spotykane i wykorzystywane (jakoś film na YT jest z produkcji bolidu saubera i tak widać)
Z tymi "minutami" przekroczonymi to akurat bzdura, bo wiadomo jak to jest ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dobrze to wytłumaczyłeś.
Kiedyś widziałem zdjęcia od kumpla jak kleił tylny dyfuzor do merca akurat na etapie wklejania okablowania, mega sprawa
@Karbon315: @CzatownikzCzatowni:
z tą 1 godziną chodzi o czasteczki weglowodorow ktore znajdujac sie w powietrzu, osadzaja sie na materialach i psuja przyczepnosc chemiczna wiazan - tworzac monowarstwe tluszczow
zywotnosc preprega nie ma tu nic do rzeczy - no chyba ze uzywaja szybkowiazacych

wiem ze odkopuje, ale moze ktos tu jeszcze zajrzy bo fajne rzeczy wypisaliscie.
@Tylko_noc: Pierwsze słyszę, ale piszesz z sensem ;) Być może tak jest, ale czy to ma takie znaczenie? Pracuję z prepregami/kompozytami w przemyśle lotniczym i z tym się nie spotkałem.
Ta żywotność prepregu jest i tak bardziej "elastyczna" niż w teorii. Praktyka pokazuje co innego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@CzatownikzCzatowni: no dobra, ale pewnie masz bardziej masowe i powtarzalne rozwiazania.
W f1 robia 3 sztuki i wybieraja najlepsza. 1 warstwa prega wiecej i juz kilkaset gram+inna elastycznosc (w 0,1mm skrzydla, co czasem konczy sie dyskwalifikacja)

u Ciebie musi byc powtarzalnosc w tych 99,9% gdzie jest wliczony drobny blad montazowy przy uwzglednieniu trwalosci ramy i jej ugiecia (z zapasem ofc). obstawiam ze 'zapomnienie' jednej warstwy z deficytem lub naddatkiem wiele nie