Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Jestem zbieraczem. Zbieram przedmioty z czasów PRL, stare gazety, kasety magnetofonowe, płyty. Mam też klika sprzętów Unitry. Ostatnio odkryłem, że sprzęty Unitry pojawiają się w kontenerze firmy utylizującej elektrośmieci w naszej gminie. Wziąłem radio tranzystorowe Unitra-Eltra Julia, innym razem trafiło mi się radio Adam - takie z zegarem karteczkowym. Nawet jeśli ich nie uruchomię, to sam ich wygląd na półce mnie bardzo cieszy.
Podczas mojej kolejnej wizyty wyleciał z budy ochroniarz i zaczął krzyczeć, że to kradzież, że jak chcę mieć elektronikę to niech sobie kupię i kazał mi się wynosić. Zacząłem się zastanawiać czy faktycznie jestem złym człowiekiem, a nawet złodziejem ratując te leciwe sprzęty przed zmieleniem na proszek w celu separacji podstawowych związków chemicznych. Gdzieś czytałem, że z jednego zutylizowanego sprzętu firma ma 2-3 zł zysku. Kontener na tle hałd sprzętu zwożonego ciężarówkami wygląda bardzo skromnie.

Spotkałem się ze stwierdzeniem, że wyrzuconego przedmiotu nie można ukraść. Jednak z drugiej strony jest coraz więcej zorganizowanych grup przestępczych, które kradną śmieci, elektrośmieci, makulaturę itp. by sprzedać to w skupach albo na złomie. Kontener znajduje się w linii ogrodzenia, czyli jest na terenie firmy, chociaż nie jest zamykany.
Nie jest tak, że tylko wynoszę sprzęty, ale korzystam z tego kontenera jak normalny człowiek wrzucając tam elektrośmieci, myślę, że ich waga przekroczyła już kilkukrotnie to co stamtąd wyjąłem.
Z relacji znajomych mieszkających na Zachodzie wynika, że tam nikt nie przejmuje się takimi sprawami. Kto chce to bierze sobie to co mu się przyda i nikt nie jest ścigany. To, że u nas jest walka nawet o śmieci, świadczy chyba o tym w jak biednym kraju żyjemy.
Na YT jest pełno filmów spod hasła "dumpster diving", a znany australijski elektronik prowadzący kanał EEVBlog ma nawet długi cykle spod tagu #dumpsterdiving.

Jestem ciekaw jak to oceniacie z moralnego, prawnego i czysto ludzkiego punktu widzenia.

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5f4a983a6c849ff6cfff32c2
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Jestem zbieraczem. Zbieram przedmio...

źródło: comment_1598726939NKJlVHWHyw0gQbxMsbqUR1.jpg

Pobierz

Czy zabieranie wyrzuconych sprzętów w celach kolekcjonerskich to kradzież?

  • Tak, ale szkodliwość społeczna czynu jest znikoma 21.8% (12)
  • Tak, powinno się ścigać złodzieji elektrośmieci 0% (0)
  • Tak, ale tylko przy dużej ilości 1.8% (1)
  • Tak, ale warto nagiąć prawo dla zabytków techniki 0% (0)
  • Nie, śmieci ktoś chciał się pozbyć, są niczyje 61.8% (34)
  • Nie, te rzeczy i tak w tam trafią 14.5% (8)

Oddanych głosów: 55

  • 5