Wpis z mikrobloga

  • 1
Mireczki #programowanie przyszedł mi do głowy taki śmieszny pomysł, ciekawy jestem co byście powiedzieli.

Kolejny portal nieco w stylu gamifikacji programowania, w celu popularyzacji foss.

Idea byłaby taka:

1. losowo przydzielane zadania z kategorii np. review, kod/feature, napraw błąd/bugfix

2. za rozwiązanie dostajesz punkty które możesz spożytkować tworząc swoje zadanie do rozwiązania

3. wszystko jest anonimowo, po losowym okresie 2-3 dni punkty reputacji się pojawiają na koncie kogoś kto zadanie rozwiązał, bez informacji za co

4. oczywiście review byłby wypadkową od kilku osób, nie tylko jednej.

Czyli w pewnym stopniu skrzyżowanie SO i jakiegoś upworka, z virtualną walutą do wydania tylko na własne zadania.
Myślę że byłoby tym samym mniej "grindingu", a i niektóre projekty mogłyby pójść nieco do przodu.

PS. swoją drogą brak mi sensownego odpowiednika po polsku słowa "review" czy "grinding". Ma ktoś sugestie? "Przegląd kodu" mi średnio się podoba.

#pytanie
  • 6
  • Odpowiedz
@Oo-oO: Brzmi ciekawie, imo fajny pomysł tylko skąd weźmiesz użytkowników na start?
Mam na myśli to, że kto będzie chciał korzystać z portalu, na którym jest tak mała ilość użytkowników, że są małe szanse na rozwiązanie Twojego problemu.

review może jako weryfikacja poprawności?
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Fanatyk_Wedkarstwa Generalnie wszystkie serwisy mają chyba problem "skąd wziąć użytkowników na start". Może reklama, może trzeba by zapłacić kilku foss-owcom by spróbowali trochę tego poużywać. Słuszna uwaga.

Zadania musiałyby być w jakiś sposób otagowane, by nie było przydzielania zadań z haskela javascriptowcom itd. Czyli byłby też jakiś system określenia swoich preferencji i poziomu trudności...
  • Odpowiedz
@Oo-oO: fajne tylko weź pod uwagę że jeżeli przymusisz koderów do ciągłego zmieniania projektów to nie bedą szczęśliwi. Programowanie nie raz to ~30% rozwiązania problemu, reszta to wiedza domenowa na temat danego projektu. Wdrażanie się w nowe rzeczy boli a ludzie są leniwi z natury.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@keton22 to raczej miały by być krótkie rzeczy, taki pomysł. Najmniej może mogliby zadecydować że chcą dłużej brać udział w takim projekcie
  • Odpowiedz
@Oo-oO: tyle że żeby napisać nawet małą rzecz trzeba nieraz przeczytać dużo kodu. Jak nie jesteś świadomy co twoja zmiana zrobi w innych fragmentach aplikacji to możesz tylko napsuć. Zwłaszcza że piszesz żeby ludzie robili code review czego bez dogłębnej znajomości porjektu nie ma sensu robić.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@keton22 Zdaję sobie z tego sprawę, dlatego może byłby potrzebny minimalny reprodukowalny przykład, lub opis istniejącego api/mock api, lub może byłyby to faktyczne linki do istniejacego repo. Ot luźny pomysł. Póki co rzeczy do implementacji mam w kolejce sporo, więc mam czas pomyśleć i przetrawić ten pomysł.

Nie zgodze się co do code review, mogłoby to być znacznie bardziej interaktywne wtedy niż typowe, może nawet spowodowało by większe zainteresowanie u sprawdzającego,
  • Odpowiedz