Wpis z mikrobloga

Mirasy! Zakupiłem cudne autko BMW e90 od osoby prywatnej za kwotę 17900, gdyż jest do poprawek lakierniczo-blacharskich i ogólnej naprawy (tarcze+klocki, światła, pompa wspomagania, podpora wału i inne duperele). Teraz przychodzi zapłacić podatek od czynności cywilno prawnych. Co dokładnie muszę wypełnić, jakie dokumenty muszę mieć przy sobie i gdzie się z tym wszystkim udać? Czy mogę to załatwić przez internet? No i najważniejsze, zapłacić 2% od kwoty widniejącej na fakturze (17900 zł) czy żeby było bezpieczniej to np od kwoty 22000 zł?
#samochody #auta #bmw #e90 #podatki #pcc #urzadskarbowy #ksiegowosc
  • 15
Faktury nie mam


@cemiron: No to ostrożnie ze słowami. Podatek płacisz od wartości na umowie kupna-sprzedaży. Na formularzu PCC-3 wypisujesz wszystkie mankamenty, wyposażenie auta, jego detale itd. Można się tam rozpisać. 17900 zł to raczej za mała kwota, nawet jeżeli ją zaniżyliście przy zawieraniu umowy, żeby fiskus się tym zainteresował. Nigdzie nie musisz iść. Wypełniasz druczek online, a kasę wpłacasz tam, gdzie trzeba. Polecam ten formularz, ostatnie 3 auta tu zrobiłem.
@red7000: Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Kwota jest niska, to wiem, ale żeby się nie przypierdzielili to mogę zapłacić nawet te 50 zł więcej niż powinienem, bo wiem, że 17900 zł dla nich to będzie niemożliwe. Ich raczej nie obchodzi, że samochód nie jest w 100% sprawny, a obchodzi ich wartość rynkowa sprawnego takiego auta. Na umowie jest napisane, że samochód jest do poprawek lakierniczych - nie powinni się w takim razie
@cemiron: A właśnie wady pojazdu obniżają jego cenę rynkową, dlatego trzeba je wypisać w formularzu PCC-3, łącznie z wyposażeniem. Płać za tyle, ile wpisałeś na umowie. Skrajną głupotą jest nadpłacanie podatku ze strachu, a wręcz jest to podejrzliwe. Jeżeli na umowie masz uwagi typu "do poprawek", "klima do nabicia" itd., to wszystko obniża wartość auta. Na tej samej zasadzie sprzedaje się szroty. Wypisujesz wady typu "zatarty silnik do wymiany" itd. i