Wpis z mikrobloga

Cudowronki to niezwykła rodzina ptaków licząca 42 gatunki podzielonych na 15 rodzajów. Zdecydowana większość przedstawicieli zamieszkuje obszary Nowej Gwinei i wschodniej części Australii. Ich siedliska ograniczają się do gęstych lasów deszczowych. Swoją popularność zawdzięczają niesamowicie fantazyjnemu upierzeniu samców oraz ich ponadprzeciętnemu spermiarstwu, o czym pisałam już wcześniej. Wiele z gatunków jest zagrożonych wyginięciem przez nadmierne polowania i niszczenie ich naturalnego środowiska.

Dzisiaj chcę wam przedstawić sposób na zdobycie dziewczyny w wykonaniu Czarownika(Seleucidis melanoleucus)
Czarownik do zdobycia partnerki potrzebuje dobrze wyeksponowanej, najlepiej martwej gałęzi, którą pielęgnuje. W czasie toków (ptasich godów) najpierw musi zwabić samicę swoim głosem. I w tym miejscu pozwolę sobie zacytować Wikipedię, bo ten tekst to po prostu złoto:

U samca występują dwa głosy. Pierwszy to gardłowe, nosowe i zawodzące (dosłownie lamentujące) harnhr hahn lub hahng. Wydaje z siebie również serie 3-8 hahr-haw haw haw, zapisywanych przez różnych autorów jako ca'h, wah, wau, wauk lub oww; pierwszy dźwięk najwyższy, potem następuje przerwa, a kolejne dźwięki wydawane są gwałtownie. Kiedy samica przybywa, samiec odzywa się wyższym, jękliwym, natarczywym, nosowym twang hahng-hahng-hahng-hahng-hahng. Prócz tego wydaje z siebie bełkoczące dźwięki koi-koi koi koi koi.


Jak się pewnie domyślacie, to nie wszystko. Samiec musi zwabić księżniczkę na swoją rurę, więc odstawia dzikie tańce, które mają mu to umożliwić. Gdy samica uzna, że okej, przyjrzy się bliżej, wtedy zaczyna się zabawa: Ten jegomość dorobił się jedynych w swoim rodzaju piór na ogonie, których nie znajdziecie w żadnym innym miejscu na świecie. A służą one oczywiście zadowalaniu samic: mianowicie łaskotania ich XD Sposób trącania kobiecych dzióbków i główek też ma swoją określoną procedurę, której nie umiem opisać, po prostu zobaczcie sobie na gifach. Poza tym samce krzyżują się z samicami dziobami, otwierają dziób w celu pokazania jaskrawej niebiesko-zielonej barwy pyszczka, unoszeniu żółtych piór po bokach i tego czarnego kołnierzu na szyi, który jest zakończony metalicznym, błyszczącym paskiem.

Jeśli samcowi uda się zachwycić partnerkę, dochodzi do jedynego wkładu chłopa w rodzicielswo – przekazaniu genów. Resztą zajmuje się samica.

#cudowronki #ciekawostki #zwierzeta #zwierzaczki #ornitologia #ptaki
ZOOlogiczna - Cudowronki to niezwykła rodzina ptaków licząca 42 gatunki podzielonych ...

źródło: comment_1596729946aHf8R2Hip5qrTpWaGfyNu2.gif

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
to tylko z Davidem Attenborough


@ZOOlogiczna: ojjj tak tak pajączku +1, pan David wprowadza taki klimat ohh coś a la wizyta u Twojego zafascynowanego fauną i florą dziadka który potrafi opowiadać godzinamiʕʔ

wołać Cię miałam


można poprosić o wołanie?
  • Odpowiedz
@Grubyp_qKociamber: To prawda, każdy materiał przyrodniczy z jego udziałem ma w sobie jakiś czar, tego zwyczajnie nie da się nie kochać. Kiedyś oglądałam program o stawonogach, który prowadził (jest ich ogromnym pasjonatem), po prostu magia Problem w tym, że zapomniałam jak się nazywał i nie mogę do znaleźć :/

można poprosić o wołanie?


A można :3 Można też obserwować tag #cudowronki, bo tam będę wrzucać
ZOOlogiczna - @Grubyp_qKociamber: To prawda, każdy materiał przyrodniczy z jego udzia...
  • Odpowiedz
@ZOOlogiczna: > Kiedyś oglądałam program o stawonogach

może chodzi Ci o serie ,,Life of Insects" , tam było coś o owadach~ np chyba to, uwielbiam ten fragment o modliszkach i ten plot twist na końcu((oo))
G.....r - @ZOOlogiczna: > Kiedyś oglądałam program o stawonogach

może chodzi Ci o ...
  • Odpowiedz