Wpis z mikrobloga

  • 745
Graniczymy z jedną z największych gospodarek świata, która w dodatku jest naszym głównym partnerem handlowym. Zamiast z tego korzystać, będziemy obrażać i nienawidzić obywateli tego kraju za czyny ich dziadków i pradziadków.

To, w jakim stopniu Niemcy wzięły na siebie winę za wojnę, nie ma precedensu w dziejach świata. Czy krzywdy zostały do końca naprawione? Nie, ale jak je naprawić? Jaka jest zapłata za śmierć 6 milionów ludzi? Nie ma takiej ceny. Czasem po prostu trzeba pogodzić się z tym, co było i zacząć od nowa. Pamiętać o ranach, ale ich nie rozdrapywać. Zwłaszcza jeśli tylko na tym tracimy.

W tym kraju nic się nie zmieni, jeśli takie poglądy będą mile widziane w mainstreamie.
#historia #bekazprawakow #przemyslenia
matelusz - Graniczymy z jedną z największych gospodarek świata, która w dodatku jest ...

źródło: comment_1596364400Ea6RjkzekHPgSNWn7ruL5r.jpg

Pobierz
  • 65
  • Odpowiedz
@matelusz: jeśli spojrzeć na to co poniektórzy "patrioci" wykrzykiwali na marszu na Krakowskim Przedmieściu to można odnieść wrażenie, że gdyby znalazł się jakiś "polski Hitler" i dał im militarną przewagę nad resztą ludzi to by byli gorsi od hitlerowskich Niemiec :(
  • Odpowiedz
@matelusz: pamiętaj ze historia się kołem toczy. Cały czas prowadzimy zgubna politykę antyrosyjską i antyniemiecką. Myślę, ze kwestia czasu jest aż będziemy znowu pod butem którego z tych krajów. W naszym przypadku najrozsądniej byłoby prowadzić skrajnie proniemiecką politykę. Pamiętajmy, że kiedyś słaba i pokojowa republika weimarska przerodziła się w groźną i ekspansywną trzecią rzeszę i wszyscy wiemy jaki to miało dla nas finał.
  • Odpowiedz
@matelusz: znam dużo Niemców bo z opolskiego jestem i powiem ci że gdyby oni przyznali się do tego że #!$%@? to bym im wybaczył. Problem w tym że oni mają nas za gówno bardziej niż my ich, zmieniają temat, udają że nic się nie stało, lecą w #!$%@? w najprostszych słowach. Dlatego mnie ci Niemcy tak denerwują i tutaj jest zasadniczy problem. Po tylu latach nie chodzi o żadną rekompensatę
  • Odpowiedz
@w2kn2e: oczekujesz, że współcześni Niemcy, którzy wojny nawet nie pamiętają, będą na każdym kroku przepraszać? Na poziomie politycznym przepraszali wielokrotnie, o czym pisz też @slapdash. Gdzie Ty widziałeś, żeby Niemcy obarczali nas winą za Holocaust? A "Nasze matki, nasi ojcowie" - można mieć tu różne zdanie, ale pamiętaj, że nie wszyscy Niemcy byli mordercami. Jest to element ich historii i też jakaś tragedia wielu ludzi. Co z tego,
  • Odpowiedz
@AnalnyNiszczyciel: może nie skrajnie proniemiecką, ale biorąc pod uwagę, że nasze obecne stosunki z Niemcami są naprawdę dobre i nie mamy obecnie żadnych aktywnych punktów zapalnych (pretensji terytorialnych, problemów mniejszości), powinniśmy jak najlepiej wykorzystać ten czas. Zwłaszcza mając na uwadze obiektywną różnicę w sile obu państw. Zamiast tego my zajmujemy się tworzeniem sztucznych konfliktów, które nie przynoszą nam żadnej korzyści.
  • Odpowiedz
@matelusz: @slapdash: a odradzającym się nazizmie wśród młodych Niemców to słyszeliście? O roszczeniach terytorialnych, gadkach w stylu "moi dziadkowie byli żołnierzami a nie mordercami" i innych takich rzeczach? Gówno wiecie, to są chorzy ludzie z którymi nie chcę mieć nic wspólnego. Nie liczę na osobiste przeprosiny od każdego Niemca, chociaż to mogłoby załatwić sprawę ale na 100% się nie zdarzy. Liczę na zmianę podejścia do tematu wśród przedstawicieli
  • Odpowiedz
@w2kn2e: masz rację, olać pragmatyzm. Niemiec wiecznym wrogiem Polski.

Tak, właśnie przez takie myślenie (podgrzewane przez obecnie rządzących) sami spychamy się do zaścianka.
  • Odpowiedz
@matelusz: no stary i co ja ci na to poradzę, tak działa geopolityka i ogólnie życie że przeważnie twój sąsiad to twój wróg. Nie mamy wspólnych interesów z Niemcami, oni mają interes w wykorzystywaniu nas jako taniej siły roboczej i rynku zbytu. Lajf is brutal.
  • Odpowiedz
@w2kn2e: po tym, co piszesz widać, że zupełnie nie wiesz, jak działa geopolityka. Tak działają dyplomatołki. Zadaj sobie proste pytanie: co zyskujemy dziś lub w przyszłości na konfliktowaniu się z Niemcami? Co tracimy dziś lub w przyszłości na współpracy z nimi?
  • Odpowiedz
@matelusz: można korzystać na wiele sposobów, regularna wymiana handlowa to jedno ale to wcale nie przekreśla że ludzie powinni się domagać od niemieckich firm kasy za to jak ich przetyrały niecałe 100 lat temu.
jakis gość sobie rozwijał siemensa pracą Twojego dziadka niszcząc jego życie a i całej rodziny na pokolenia to nie ma specjalnie powodu żeby teraz beneficjent tamtych zdarzeń nie miał zapłacić odszkodowania w ramach tego że i
  • Odpowiedz