Wpis z mikrobloga

#waluty

Hej Mirki! Mój pracodawca dał mi do wyboru wystawianie faktury w euro lub PLN. Do tej pory zarabiałem w złotówkach.

Opcja wystawiania faktury w euro jest bardzo atrakcyjna ale w tym momencie jestem mocno zależny od kursu walutowego i wszelkie wachniecia mogą dać większą lub mniejszą kwotę.

Pobrałem sobie średnie NBP z ostatnich 5 lat i średni kurs dla tego okresu daje w przybliżeniu kwotę w PLN faktury która mogę wystawić,

Jak Wy się na to zapatrujecie, jakie jest Wasze zdanie?
  • 5
@cecyl: liczyłem to tylko dla siebie żeby w miarę ogarnąć jakie były kursy na przestrzeni lat. Walutę będę wymieniał w kantorze tam gdzie będzie najwyzszy kurs
@maaajo wszystko zależy czy to jedna faktura czy to będą cykliczne. Zależy czy te pieniądze wydasz odrazu czy trochę poleżą na koncie. Masz konto walutowe? Wydajesz tylko w PLN? Patrzac na wykres brałeś pod uwagę spread przy wymianie czy sprawdzałeś uśredniona wartość? Podatek będzie liczony z kursu na dzień wystawienia faktury. Wiesz trochę jak z grą na giełdzie tylko lewary niskie - dużo nie zrobisz ale i nie stracisz. Ja bym brał
@maaajo:
jeżeli dużo odkładasz z tej faktury to może być dobry wybór. Jeżeli nie to i tak będziesz wymieniał na zł i konsumował. Zł. prawdopodobnie będzie się umacniał do 2022 więc "stracisz" (ale w forexy słaby jestem).