Wpis z mikrobloga

@swype: chcesz podpiąć pod kolejne wejście inwertera?
Jeśli tak to może się okazać że to będzie słabo działać...
8ktl potrzebuje 285V na wejściu żeby działać z pełną mocą, a 8 paneli w ciepłe dni będzie mieć z tym problem.
  • Odpowiedz
8ktl potrzebuje 285V na wejściu żeby działać z pełną mocą, a 8 paneli w ciepłe dni będzie mieć z tym problem.


@Mateos2: w sensie, że jaki problem będą z tym miały?>
  • Odpowiedz
@majk3l: jesli paneli bedzie za malo i dadza nizsze napiecie niz zakres opisany dokladnie w specyfikacji jako "Full power MPPT voltage range" to inwerter nie bedzie dzialal z pelna moca.
dla 8KTL to 380V minimum, czyli jakies 12-13 paneli.
najwyzsza sprawnosc inwerter ma dostajac ok 620V czyli jakies 16-18 paneli.
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Mateos2 chcę podpiąć pod to samo wejście czyli bedzie 18 paneli szeregowo i zastanawiam sie czy wzrost napięcia nie bedzie za duży dla falownika, ewentualnie czy zabezpieczeń w rozdzielni nie trzeba bedzie zmieniac. Pod drugie wejscie kiedys podłacze jakies używane panele po wschodniej stronie domu
  • Odpowiedz
@swype: przepraszam, zle doczytalem, chcesz dopiac kolejne 8 paneli. Poza koniecznoscia zgloszenia do zakladu energetyki musisz sprawdzic na jakie napiecie masz napiecia po stronie DC (paneli) - jesli na 500V to sa do wymiany.
Po stronie AC musisz sprawdzic (a wlasciwie elektryk ktory bedzie sie podpisywal pod dokumentami) przekroje kabli, zabezpieczenia i przylaczenie do instalacji domowej.
  • Odpowiedz
zrost napięcia nie bedzie za duży dla falownika


@swype: napiecie z 18 paneli bedzie sie bardzo podobac inwerterowi - bedzie praktycznie idealne. Sokupujac panele wez pod uwage zeby mialy podobny lub wyzszy prad (Imp). Ciag paneli dziala z pradem najslabszego panela - dokladajac gorszy pogorszysz produkcje.
  • Odpowiedz
  • 0
@Mateos2 no właśnie, on chce połączyć różne panele w jednym mppt, co nie wydaje mi się świetnym pomysłem... Ale może tylko mi.
A co gdyby taka dokładka miała miejsce przy falowniku mniejszej mocy!? Mam froniusa 3.6-3F i. 14 paneli 320 wsch-zach i zasdtanawiam sie co by się stało z naddatkiem energii w szczytach? Czy po prostu nie wytworzyłby się na panelu czy może wróciłby jako nadmierne ciepło?
  • Odpowiedz
@majk3l: generalnie nie pobierze inwerter więcej s paneli niż jest w stanie oddać, ale pewnie jakieś ciepło z tego też powstanie.... A o ile słyszę to fronius grzeje się dosyć poważnie. Tak że najprostszym wyjściem żeby mieć więcej i je odebrać jest albo zmienić inwerter na większy, albo dołożyć kolejny.
Najprostsze inwertery 3kW są od 2300zl
  • Odpowiedz
ajprostsze inwertery 3kW są od 2300z


@Mateos2: ja mam wschód zachód, także śmiało mogę rozbudować nawet ponad 200% mocy inwertera, ale właśnie sam mam wątpliwości odnośnie tego jak to działa w szczytach.
  • Odpowiedz
@majk3l: a jak ci działa teraz? Najlepiej pokaż wykres dzienny z dobrego dnia kwietnia.
Wschód zachód to jedno, ale dużo zależy też od kąta nachylenia. Ja mam wschód zachód i w południe produkuje do 80% sumy mocy obu połaci bo słońce pada na obie połacie dosyć mocno.
Tak że jesli myślisz o znaczącym podniesieniu uzysku to wymiana inwertera albo dołożenie kolejnego może być jedyną opcją.
  • Odpowiedz