Wpis z mikrobloga

#tvpis

Dlaczego ja krytykuję tak bardzo TVP? Otóż, nie dlatego że jest to najgorsza telewizja w Polsce, bo są gorsze. Nie dlatego, że leci tam prawie sama propaganda, bo w innych telewizjach również może być tak samo. Niestety, jest to wielki konglomerat telewizyjny, który jest wielką propagandową tubą, który jeszcze cynicznie określa się telewizją dla wszystkich Polaków. Korzysta z racji posiadania tytułu "publicznej" aureolę obiektywności, którą choć my nie widzimy, a widoczna jest dla mniej świadomych osób, których jest bardzo wielu (więcej niż nas). Nie jest to główny powód. Głównym powodem dla mnie jest ból tyłka, ponieważ ja na TVP płacę. Ty też. We wszystkim, co składa się na budżet RP, w tym VAT i podatek dochodowy.

Metodologia może jest nieco łopatologiczna, ale chodzi tutaj o zrozumienie skali problemu.

Ile każdy Polak płaci za rządową propagandę w roku?

Środki z budżetu przeznaczone na TVP rocznie: 1844300000 zł
Populacja Polski: 37970000
Ile płaci każdy Polak?: 48.57 zł

Prawie pięć dych na wesołe paski, które pokazują się codziennie w naszej ulubionej telewizji. W moim regionie są to aż 4 pyszne kebaby z ekstra mięskiem i 2 miesiące mojego ulubionego Amazon Prime Video. To aż 3 godziny pracy gdzieś na magazynie za minimalną, a różnie w życiu bywa, zdarza się pracować za minimalną. Kiedy będziesz pracować za taką stawkę (#!$%@?, prawda?) i chcesz swoje życie uczynić bardziej okrutnym, pomyśl że tyle pracujesz na propagandę. Te 4 kebaby wyszłyby mi bardziej na zdrowie.

Teraz pytanie, ile każdy Polak w wieku produkcyjnym składa się na rządową propagandę?

Według GUS (o ile pamiętam, bo jak to piszę, to serwery GUS właśnie padły), na 100 Polaków składa się 35 Polaków w wieku produkcyjnym. Są to osoby płacące podatki, utrzymujące polskie państwo i gospodarkę. Pomijam osoby bezrobotne, które zaliczają się do osób w wieku produkcyjnym.

Ilość ludzi w wieku produkcyjnym: 13 289 500
Ile płaci każda osoba w wieku produkcyjnym?: 138.78 zł

Nie będę z litości przeliczać.

Dlatego będę porównywać TVP chociażby do mediów w Korei Północnej, ponieważ telewizja publiczna powinna być nudna i podawać suche oraz obiektywne fakty. Nie TVN, Polsat, telewizje Onet, Puls, Podziemna TV, IdźPodPrąd czy wielu innych prywatnych podmiotów, bo to nie ma sensu.