Wpis z mikrobloga

Mirki, chcę wam przedstawić ciekawy projekt komunikatora działającego bez dodatkowej infrastruktury. https://meshtastic.letstalkthis.com/
Generalnie kupuje się takie urządzono które ponoć ma do 10 km zasięgu. Transmija nie jest zbyt szybka ale do tekstu wystarczy
https://pl.aliexpress.com/item/4001178678568.html?fbclid=IwAR1cvbCBO04BJMmJT7iFL-SqrYLGX9XGyPis0Awp_bGn5ef4ywho4bQqiPM

Chciałbym się pobawić czymś takim, ale samemu to kiepsko, czy ktoś może tym się bawi w #lodz?
Zastanawiam się którą też wersje wybrać, u nas można korzystać z 863 i 433 MHz .
#eletronika #diy #krotkofalarstwo
kepak - Mirki, chcę wam przedstawić ciekawy projekt komunikatora działającego bez dod...

źródło: comment_1594900049gCTFtBijIk2ACYqHRiS0N7.jpg

Pobierz
  • 28
@brakloginuf: spreadspectrum, dokładniej nie wiem
@kepak: widziałem ostatnio takie rozwiązanie. Idea fajna, ale....
Fajnie żeby to miało wbudowane szyfrowanie - podejście do stm f7 byłoby tu całkiem fajne i sam procesor nawet softwarowo mógłby szyfrować rzeczy. 100mA to nadal dużo IMHO. Sama idea użycia lory jako sposobu transmisji jak najbardziej na propsie, z tym że mogliby użyć modułu w którym można używać własnej częstotliwości z jakiegoś tam zakresu 50MHz -
@Portier-Harry_Portier: @bgrzegorz: W tym wypadku transmisja jest między urządzeniami ( nie wykluczam, że wykorzystuje jakiegoś MESHA) może inne zastosowania działania ze stacjami bazowymi. Nie mam tego sprzętu więc trudno mi powiedzieć jak wygląda zasięg.
ps. Takie jak

Reindeer tracking in Finland

@brakloginuf:

It is based on spread spectrum modulation techniques derived from chirp spread spectrum (CSS) technology.

Fajnie byłoby testować w dwie bądź więcej osób.
@brakloginuf: W europie
@technic: Właśnie też myślałem o szyfrowaniu, wychodzę z założenia, że jeśli to jest Open source to można nawet jakiś plugin zrobić z szyfrowaniem e2e. Nawet klucze mogą być wprowadzane "z palca", generalnie trochę pobawić się można.
@kepak: jak to gada z PC to i na PC można szyfrować. Ale natywne wsparcie byłoby dobre, tylko czemu takie fajne projekty są na takich tanich procesorach uruchamiane xD ARM ogarnąłby np karte pamięci z kluczami do szyfrowania/odszyfrowania + można na gpio które jest wolne zrobić telemetrie zamiast tego wyświetlacza. I tak komunikacja idzie po bluetooth albo PC