Wpis z mikrobloga

#zus #tarcza #zwolnienie #samozatrudnienie

Mój wniosek o zwolnienie ze składek ZUS za marzec, kwiecień i maj, złożony w kwietniu, nadal jest na etapie "rozpoznawania", tj., jak widze w portalu ZUS, prowadzone jest "postępowanie wyjaśniające". 10 lipca wypadałoby puścić przelew tytułem składek za czerwiec, żeby być w terminie. Jednak z racji upośledzonego systemu ZUS, obawiam się, że zaliczą to sobie na składki najwcześniej wymagalne, pomimo tego, że przecież wnoszę o zwolnienie z okresu marzec-maj.

Co robić? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 8
@kadbery: ZUS twierdzi, że powinienem zostać zwolniony z tych składek, ale nie potrafią tego zrobić w systemie, bo w międzyczasie miałem zmianę kodu ubezpieczenia. W każdym razie zapłaciłem składki za czerwiec (wskazując to w tytule przelewu w celu uniknięcia wątpliwości), a system zaliczył to w pierwszej kolejności na odsetki (od składek, które mają mi umorzyć...), w drugiej zaś na marzec 2020. Czyli stało się to, czego się obawiałem. Dzisiaj piszę skargę
prejudykat


@Papinian: Jestem w takiej samej sytuacji i wychodzi na to, że dokładnie przez to samo. Opłaciłam czerwiec i lipiec a system zaliczył je do kwietnia i maja. Co dziwne, za marzec dokonałam przelewu dopiero w czerwcu - po telefonie od Zusu w czerwcu, że jednak muszę - i jest jest OK. Wiadomo coś więcej? Czy to tylko niedoprecyzowana informacja w systemie ale dokładnie wiedzą, że jestem zwolniona za kwiecień i
@EJYJ: Napisałem ponaglenie i zadziałało (5 dni po odebraniu ponaglenia wysłali mi w systemie PUE informacje o zwolnieniu za każdy z miesięcy, w zakresie których wnioskowałem). Mogę Ci wysłać moje własne, tylko je zanonimizuję.

@kadbery: Wołam też jakby co.
@Papinian:

Dobra, zanonimizowane, tak to wyglądało:

Lublin, dnia 27 lipca 2020 r.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Oddział w Lublinie
ul. T. Zana 36/38c, 20-601 Lublin

Strona:
NIP: …
adres do korespondencji:


Ponaglenie

Działając w imieniu własnym na podstawie art. 37 § 1. pkt 1) i 2) kodeksu postępowania administracyjnego, wnoszę ponaglenie na bezczynność (a zarazem przewlekłość) postępowania toczącego się na skutek złożenia przez mojego pełnomocnika w moim imieniu za pośrednictwem Portalu
@Papinian: Na początku sierpnia otrzymałem 3 pisma, w których ZUS informował mnie grzecznie o umorzeniu składek, a w systemie dokonali przeksięgowania wpłaty za czerwiec na czerwiec. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Papinian: Matko...spadłeś mi z nieba, przerobie i wyśle im, bo rozmowy na infolinii, Pue i wizyty w placówce to absurd. Nie na darmo masz Papinian w niku. Dziękuje dobry Panie!( ʖ̯)
@EJYJ: Z perspektywy czasu - byłem strasznie cierpliwy, bo nie lubię kręcić gównoburzy o nic. No ale miarka się przebrała i uznałem, że szewc nie powinien bez butów chodzić. Klientowi bym napisał, choćby dopiero miesiąc czekał. ( ͡° ͜ʖ ͡°)