Wpis z mikrobloga

Mireczki z #budownictwo #architektura
Co z punktu widzenia projektanta konstrukcji dają uprawnienia architektoniczne do projektowania, czego nie dadzą konstrukcyjno-budowlane w zakresie projektowym? Nie bardzo rozumiem gdzie jest granica tego co może robić konstruktor.
  • 5
  • Odpowiedz
@ptak_powszedni: chyba nie umiem wyrazić w czym ta niepewnosc. Do wniosku do pozwolenia na budowę potrzeba projektu budowlanego. Czy wlasciwie sam konstruktor może taki od podstaw kompletny stworzyc i bedzie wybudowany czy potrzebuje tez architekta? Chodzi czysto o kwestie prawne, nie o umiejętności czy cos.
  • Odpowiedz
@YodaMonster: Projekt budowlany składa się z poszczególnych opracowań branżowych m. in. projektu architektonicznego, konstrukcyjnego, sanitarnego, elektr itp itd. Do każdego zakresu potrzebny jest uprawniony projektant w danej branży. Z reguły arch spina całość i wydaje komplet jako projekt architektoniczno budowlany. Chociaż nie zawsze bo czasami zdarza się tak jak ja robię, a jestem konstruktorem, że do swoich tematów to ja podzlecam architektowi jego część a sam zajmuję się swoją branżą
  • Odpowiedz
@ptak_powszedni: w uprawnieniach konstrukcyjno-budowlanych są zawarte pewne ograniczone uprawnienia dot. architektury mianowicie obiekt o kubaturze do 1000m3 w zabudowie zagrodowej. i to jest to czego szukałem i nie mogłem znaleźć. Do każdego projektu wychodzącego ponad to ograniczenie potrzeba podpisu architekta.
  • Odpowiedz