Wpis z mikrobloga

drogie #ux

co myslicie o tym kierunku na #swps ?

https://www.swps.pl/oferta/warszawa/studia-pierwszego-stopnia/psychologia-i-informatyka/ux-research-design

oferta wydaje mi sie super, zwlaszcza zapewnione praktyki i partnerstwo z niektorymi firmami. Ponoć dużo doświaczenia się zyskuje i stawiają na praktykę (tak przynajmniej mówili na webinarze, ale wiadomo jak to jest). O samym SWPS słyszałem same pochwały. Również kolega z poprzedniego roku na tym kierunku poleca mi uczelnie

czy lepiej iść na publiczną uczelnie z gorszym kierunkiem psychologia/socjologia/filozofia (na kognitywistyke na pewno sie nie dostane) i uczyc sie samemu?

edit: dodam tylko zeby nikt nie pomylil tych studiów z podyplomówką o której często się mówi. Są to studia dzienne pierwszego stopnia
  • 31
  • Odpowiedz
@konradowski: niestety jeszcze nie. Ale od młodego wieku (14 lat) zajmuję się grafiką/projektowaniem na różnych płaszczyznach i interfejsy to był dla mnie po prostu przyszły krok. Zawsze interesowałem się technologią i całą otoczką . Praktycznie Informatyka była dla mnie numerem jeden i trochę dłubałem w niej, ale problemy z matmą na matifize trochę mnie skreśliły z tego powodu. Ostatnio akurat wciągnałem się w fotografię, przez co trochę mniej projektuję, ale ciąglę
  • Odpowiedz
zapewniają dużo praktyki i doswidaczenia


@as25_cule: praktyki ok, doświadczenia niekoniecznie. Doświadczenie z nawet najbardziej praktycznych kierunków podyplomowych UX ma się nijak do rzeczywistości.
Jeśli chcesz iść w stronę UXa, to idź na cokolwiek związanego z psychologią, socjologią (sic!), projektowaniem, ekonomią, etnografią, marketingiem, informatyką. Żadne studia nie dadzą Ci takiego strzału, że znajdziesz sobie bez problemu robotę w branży IT.

Czego oczekujesz od studiów? Czego konkretnie chcesz się nauczyć? UX jest tak
  • Odpowiedz
@dziendobrry: szczerze to sam nie wiem do konca. wydaje mi sie to czego kazdy. Jak najwięcej możliwości do zdobycia wiedzy, trochę poprowadzenia czego się uczyć, wprowadzenia w rynek. Liczę rownież na nawiązanie znajomości, networkingu. Poznania znajomych, ale rowniez osob z ktorymi moglbym w przyszlosci pracowac. Zwłaszcza że na uczelni prywatnej ludzie powinni posiadać kapitał na początek inwestycji.

Nauka samemu jest sprawą pewną, ale chcialbym poczuć samą ideę studiowania żeby mieć opinię
  • Odpowiedz
Nauka analizy, metodologii badań czy psychologii samej w sobie wydają mi się rzeczami którymi nie nauczę się samemu w domu


@as25_cule: analizy nie nauczysz się na studiach, tylko w pracy. Metodologii badań jak i nauczysz się na luzie z książek. Jeśli chcesz się rozwijać, a nie przedłużyć sobie "dzieciństwo" to nie idź na stacjonarne, tylko zrób zaoczne w dziedzinach z których czerpie UX i idź do roboty. Na zaocznych znajdziesz znajomych,
  • Odpowiedz
@dziendobrry: gdzie znajde robote w ux bedac tylko na zaocznych socjologii, psychologii itp? Zaoczne brzmią super, ale nie wiem czy rzeczywisćie dla mnie jest to lepsza opcja. Nie uważam że przedłużałbym sobie dzieciństwo bo poza nauką w miedzy czasie chciałbym pracować dorywczo i zwyczajnie wydaje mi się głupie nazywanie przedlużaniem dzieciństwa pójscie na coś dla siebie interesującego. To nie jest dla mnie wybór byle iść na studia tylko dobre studia albo
  • Odpowiedz
gdzie znajde robote w ux bedac tylko na zaocznych socjologii, psychologii itp


@as25_cule: nigdzie, jeśli nie masz doświadczenia. Tak samo jak prawdopodobnie po kierunku UX research & design. Bez jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego z obojętnie jakimi studiami masz nikłe szansę na robotę w zawodzie. Socio daje spoko podstawę do np. badań. Research w UX nie jest niczym wyjątkowym. Klasyczne metody jakościowe i ilościowe.
Co stoi na przeszkodzie żeby pójść na zaoczne na
  • Odpowiedz
@as25_cule: dobra, a Co Twoi znajomi zrobili stopień jednocześnie na zaocznych jak i dziennych, że mają porównanie?

Powiem Ci z perspektywy ex wykładowcy jednego przedmiotu. Ludzie na zaocznych byli dużo bardziej ogarnięci. Mieli doświadczenie zawodowe, można było im zadawać pytania i często wchodzić w dyskusję. Na dziennych natomiast trzeba było ciągnąć za język żeby móc o czymkolwiek porozmawiać.

Gdzie nie pójdziesz, jak się będziesz chciał to się nauczysz. Jeśli zależy Ci
  • Odpowiedz
@as25_cule: 1. Plan tych studiów wygląda jak totalny misz-masz, zastanów się ile rzeczywiście będziesz umieć jak masz tak nasrane
2. Czemu te wymienione kierunki są gorsze?
3. W jaki sposób filozofia ma pomóc w nauce UX? xD
4. Na pierwszym stopniu lepiej wziąć szerszą specjalizację i dopiero później określić w co chce się iść, ale to tylko moja opinia
5. Zawsze możesz znaleźć jakiś lokalny meetup i tam nawiązać kontakty
  • Odpowiedz
@intospace: 1. ux nie polega wlasnie na takim "misz-maszu", ogarnianiem wielu rzeczy? Mam kumpla na tym kierunki i chwali sobie wykłady i naukę
2. nwm czy gorsze, ale jakby nie sa tak sprecyzowane do ux, a sa jedynei jego pochodnymi
3. no nie wiem, wydaje mi sie mi się że filozifia potrafi kształcić myślenie i spojrzec na coś z innej perspektywy. Widziałem w necie ux deisgnerowi po filzofii. Poza tym po
  • Odpowiedz
@as25_cule: 1. No polega ale wypadałoby zacząć od podstaw nauk z których czerpie, czyli psychologia/socjologia
2. To raczej UX jest ich pochodną
3. To prawda ale oprócz tego wiedzy stricte dziedzinowej tam nie zyskasz; pracować można po różnych kierunkach bo i tak najważniejsza jest samodzielna praca i żadne studia Cię do tego nie przygotują
4. To AI tam to kek xD
5. Weź pod uwagę, że IT przyciąga sporo randomów, a
  • Odpowiedz
@intospace: no to ze bede sie ksztalcil samemu to na pewno. Zwlaszcza teraz ten okres do konca wrzesnia chce bardzo wykorzystac, a tak juz wczesniej pisalem w grafice troche siedze od paru lat, a z photoshopa korzystam codziennie. Ale no dzięki za opinię. Na pewno rozważe jeszcze inne opcje
  • Odpowiedz
@dziendobrry: @as25_cule: Ja nie nazywałabym tego przedłużaniem dzieciństwa tylko odwlekaniem nieuniknionego. Przyjdzie taki moment, nieważne czy po studiach czy X miesiącach samodzielnej nauki, ze będziesz musiał znaleźć pierwszą prace. Nie ważne jaki kierunek skończysz(albo będziesz bez studiów) to i tak będziesz musiał włożyć tak samo dużo pracy w to żeby dostać się do jakiejś pracy(konkurencja jest aktualnie ogromna).

Pytanie tak naprawdę powinno być na ile jesteś w stanie sam się
  • Odpowiedz