Wpis z mikrobloga

Elo mirki, mam taki problem z #elektronika, mam sygnał 0-5V, wchodzi na wtórnik napięciowy zbudowany na LM324N, i muszę to tak zmodyfikować żeby sygnał rosnący był przekazywany natychmiast, zaś sygnał opadający (to nie są zbocza, sygnał jest typowo analogowy) powinien zostać opóźniony a raczej rozciągnięty na 2-3s.
Jak coś to mogę wykres narysować o co mi chodzi.
źródło: comment_1590938558PZ4LOT1eKP7kCp076G6Gxr.jpg
  • 10
@Visher: @Analityk: No to może pomożecie z czymś więcej.
Mam układ mniej więcej taki jak na schemacie (PainCAD), i problem jest taki że silnik zamiast utrzymywać stałe obroty to faluje między 2 a 4tys.obr/min, wiem że to jest wina układu różnicującego na wejściu. Jak to rozwiązać żeby jednak przy zadanych 3000obr/min tyle trzymało (plus minus 200).
Przepustnica ma wbudowane dwa potencjometry co niby daje możliwość ustawienia konkretnego wychylenia, ale obroty
źródło: comment_1590947006xtBD4pls6jB67zsKYlusxb.jpg
@bambus94: zbudowałeś regulator PI, skoro obroty falują to masz przesterowanie ale ja ci nie powiem w którym miejscu, nie wiem.
Wypadałoby ten układ przebadać oscyloskopem czy w ogóle robi to co ma robić. Po drugie kwestia szybkości zmian obciążenia i reagowania na nie. Nie chcę tu być złym prorokiem ale może masz za duży, zdecydowanie, okres regulacji w tym PI(D). Wskazuje na to już potrzeba stosowania układu pik-detektor.
@Analityk: pik detektor był mi potrzebny bo przepustnica otwiera się bardzo szybko, silnik od razu łapie 4000obr/min, uklad wykrywa za duże obroty i zamyka całkowicie przepustnicę, a ten układ miał złagodzić ten efekt.
Jutro jak znajdę chwilę czasu to spróbuję wykorzystać układ z serwomechanizmu, zamiast potencjometru podepnę sygnał z LM2907 a do zadawania obrotów dołożę układ na tl494.
Wywalę też sprężynę z przepustnicy co by tylko silnik ją otwierał i zamykał.
przepustnica otwiera się bardzo szybko, silnik od razu łapie 4000obr/min, uklad wykrywa za duże obroty i zamyka całkowicie przepustnicę,


@bambus94: to jest objaw przesterowań o których pisałem. Najłatwiej byłoby użyć arduino uno np. w którym napiszesz regulator PID, na analoga podasz ten sygnał 0-5V od obrotów silnika a PWM wysterujesz silnik przepustnicy. Potrzebujesz kilku dodatkowych elementów do osiągnięcia celu. Zaleta - programowo dostroisz regulator na tip top.