Wpis z mikrobloga

Mirki potrzebuję rady.
Kupiłem taki monitor do peceta: https://allegro.pl/oferta/monitor-acer-nitro-vg270up-ips-wqhd-1ms-144hz-hdr-9138405908
A mam trochę wiekową grafikę: https://www.morele.net/karta-graficzna-msi-radeon-r9-270-2gb-gddr5-256-bit-hdmi-2xdvi-dp-r9-270-gaming-2g-599531/

Mój problem polega na tym, że nie mogę dobrać rozdzielczości w stosunku do ustawień skalowania w win10.
Jak ustawie maks rozdzielczość to wtedy obraz jest za ostry/poszarpany, jak ją zmniejszę do takiej żeby proporcje się zgadzały to mam delikatnie rozmyte czcionki. Nie mogę znaleźć ustawień takich w których obraz będzie po prostu ostry.
Może ktoś przerabiał już podobny temat i coś doradzi ;)

#komputery #pcmasterrace
  • 17
@roTTa: wqhd skaluje się do 720p nie wiem jakiej rozdzielczości próbowałeś ale fhd jest rozmyte bo wirtualne piksele powstałe w wyniku skalowania nie pokrywają się z fizycznymi w monitorze. Wszystko inne niż rozdzielczość natywna 720p i 360p będzie nieostre.
@Init0: mam ustawione jak w tym artykule więc to odpada.
@Curus_Bachleda: ustawienia monitora już przerobiłem i na żadnym z trybów rozmycie się nie zmienia. Zapłaciłem stówkę mniej już cena pod linkiem ◑
@keton22: Czyli mam się pogodzić z delikatnie rozmytym obrazem? 1920x1080 też źle wygląda.
Czyli mam się pogodzić z delikatnie rozmytym obrazem?


@roTTa: ustaw 2k do pulpitu i 720p do gier jak karta nie wyrabia. Tak będziesz miał ostry tekst na co dzień i najmniej możliwie rozmyty w grze.
i na żadnym z trybów rozmycie się nie zmienia


@roTTa: Rozmycie się nie zmienia, bo nie może się zmienić. Nie będziesz miał ostrego obrazu 1920×1080. Ustaw w Windowsie 2560×1440 i dopiero wtedy grzeb na monitorze. Ustaw też skalowanie na 100%, bo 1) i tak masz duży monitor oraz 2) niektóre starsze programy nie obsługują innych wartości, a wtedy Windows je skaluje i rozmywa.
vytah - > i na żadnym z trybów rozmycie się nie zmienia

@roTTa: Rozmycie się nie z...

źródło: comment_1590664616mgA5Yx24vyHIHUw4CSJWEN.jpg

Pobierz
@vytah: Dzięki Mirku. Po powrocie do chaty ustawie j/w i dam znać co i jak. Tę funkcję wyostrzania mam na off to na bank.
@xAdamowskyv: Nie wiem, chyba 60Hz. Sprawdzę to, dzięki.
@Curus_Bachleda: Zapodaj model z ciekawości. Wydawało mi się że zrobiłem dość dobry research przed kupnem. ¯_(ツ)_/¯
@roTTa: po pierwsze podłącz to kablem displayport a nie hdmi ;)
Po drugie - musisz rozdzieczlosć ustawić natywną monitora, czyli 2560x1440 (A tego może na hdmi się nie udać, zwłaszcza w 144Hz). Oraz skalowanie ustawić na 1:1 w sensie bez skalowania w windows ;) (potem sobie najwyżej zmienisz wielkość czcionek i skalowanie interfejsu, jak będzie coś za małe).
Cumple dziękuję Wam wszystkim za rady teraz obraz mam jak żyleta, pomogła zmiana kabla z hdmi na displayport! W życiu bym na to nie wpadł