Wpis z mikrobloga

Ciekawa analiza niemojego autorstwa.

#polityka #konfederacja #bosak #polska #neuropa #4konserwy
Zgodnie z prośbą wklejam analizę podobieństw pomiędzy poglądami Krzysztofa Bosaka (głównie z książeczki Bosaka ''Nowy Porządek'') a faszyzmem. Nie odwołuje się aż tak mocno do Ruchu Narodowego, tylko konkretnie do poglądów kandydata na prezydenta prawicy (choć statut RN jest bardzo podobny).

Analiza nie ma na celu obrażać kandydata Konfederacji, tylko prześledzić jego poglądy.
Nie sugeruję, że poglądy Krzysztofa Bosaka to 100% faszyzm, natomiast chcę przeanalizować, czy jego poglądy są podobne do tego autorytatnego systemu.

Niejednokrotnie bowiem widziałam wypowiedzi osób popierających Konfederację, że Bosak nie ma NIC wspólnego z faszyzmem.

Słyszałam nawet, że faszyzm to socjalizm, co jest kompletną nieprawdą, bowiem faszyzm znajduje się na niebieskiej, czyli prawicowej ćwiartce kompasu. W żaden sposób również faszyzm nie opiera się na marksistowskich ideach, wręcz przeciwnie, zwalcza socjalizm.
Na niebieskiej ćwiartce znajduje się też m.in. endecja czy moim zdaniem - także poglądy Bosaka.

Warto zauważyć, że jeszcze niedawno Krzysztof Bosak miał znacznie bardziej radykalne poglądy. Jednak gdy zaczął starać się o fotel prezydenta, dość mocno one złagodniały, a on zaczął powołwyać się na wolny rynek, a jego nacjonalistyczne zapędy nieco przycichły. Wcześnie otwarcie przyznawał się, że jego poglądy są podobne do faszyzmu, teraz twierdzi, że to był żart.

NIE przyrównuję poglądów Konfederacji do faszyzmu, tylko szukam podobieństw w poglądach Krzysztofa Bosaka z faszyzmem.

Konfederacja to mocno różnorodny twór, trzeba przyznać, że Korwin pomimo bycia konserwą faktycznie jest wolnorynkowy, jednak w tej parii mamy również oprócz korwinistów i wolnorynkowców również narodowców, nacjonalistów, antyszczepionkowców i wiele różnych dziwnych osób o niesprecyzowanych i zmiennych poglądach.
Moim zdaniem poglądy Ruchu Narodowego, ONR, Młodzieży Wszechpolskiej i Krzysztofa Bosaka różnią się od poglądów Korwina (głównie ekonomicznie), więc próba pogodzenia tych poglądów jest specyficznym potworkiem.

Faszyzm:

1) Solidarność społeczna
2) Silne panstwo
3) Militaryzm
4) Hasła o dobru narodu, wspólnocie, własności narodu, najważniejsze insytucje są w rękach państwa
5) Eurosceptyzm
6) Autarkia; odrzucenie kapitału zagranicznego i intwewencji obcych państw
7) Szczególna wartość tradycyjnej rodziny - kobiety miały opiekować się domem i być matkami
8) Rząd wspierał finansowo rodziny wielodzietne 9) Walka z odmiennymi ideologami (np. komunizm, demokracja)
10) Homoseksualizm traktowany był jako choroba społeczna
11) Autokratyzm
12) Nacjonalizm, w skrajnych przypadkach szowinizm bądź rasizm.
13) Władza w rękach niewielkiej grupy elit
13) Zakaz aborcji i antykoncepcji
14) Przywrócenie kary śmierci
15) Ostra krytyka korupcji, rozpasania polityków, reżim i kontrola tychże polytków, surowe kary
17) Sprzymierzenie się z kapitalistamu i przedsiębiorcami, natomiast tłumienie protestów robotników
18) W sferach gospodarczych faszyzm oficjalnie wprowadzał korporacjonizm, w pierwszych latach dominowały jednak tendencje liberalne. Wielu faszystów powoływało się na gospodarkę rynkową. Sam Benito Mussolini odwoływał się wielokrotnie do kapitalizmu i leseferyzmu, choć jego państwo w efekcie miało kompletnie inny model opierający się na etatyzmie i korporacjonizmie. Gdy faszyzm rozkwitł liberalizm ekonomiczny był tak samo tępiony, jak komunizm i socjalizm, choć początkowo faszyzm był atrakcyjny dla kapitalistów i był przez nich wręcz wspierany.

19) Faszyzm zakładał połączenie etatyzmu i kapitalizmu, co w efekcie dało koporacjonizm. Część spółek weszła pod władzę państwa, jednak sporo też sprywatyzowano. Jednak wciąż były one we współpracy z państwem, bo wszystko miało służyć dobru silnego narodu W państwie faszystowskim własność była albo całkowicie państwowa albo całkowicie prywatna, majątki opozycji i wszelkich ''wrogów narodu'' były zawłaszczane przez państwo.


Bosak:

ad 1) Soldarność społeczna, określana jako ''ład społeczny''
ad 2) Silne panstwo
ad 3) Militaryzm
ad 4) Hasła o dobru narodu, wspólnocie, własności narodu, najważniejsze insytucje są w rękach państwa
ad 5) Eurosceptyzm
ad 6) Autarkia
ad 7) Szczególna wartość tradycyjnej rodziny i dwóch płci - promowanie ojcostwa i macierzynstwa
ad 8) Konsystucyjny obowiązek wspierania rodzin wielodzietnych
ad 9) Walka z odmiennymi ideologami (np. komunizm, gender, lgbt)
ad 10) Ostra krytyka homoseksualizmu, transeksualizmu, brak akceptacji osób lgbt
ad 11) W ''Nowym Porządku'' nie mamy nic wprost wspomniane o autokratyzmie. Warto jednak zauważyć, że kompetencje premiera i prezydenta powinny według Bosaka zostać mocno zwiększone. Zwiększenie władzy premiea, który będzie miał możliwość wetowania każdej ustawy sejmu, odwoływania i powolywania ministrów, ograniczania ich kompetencji. Sejm nie ma nad tym praktycznie władzy. Także zwiększenie władzy prezydenta, który będzie miał na wyłączność wyboru dożywotnio członków KRS, TK i SN (aczkolwiek żeby być obiektywnym - w przypadku członków KRS jest wspominane, że sejm musi to zaakceptować większością konstytucyjną).
ad 12) Nacjonalizm, promowanie idei narodowych, krytyczne wypowiedzi Bosaka dotyczące osób innych rasach i narodów niż Polacy. Kult polskiego narodu, zakrawający o szowinizm
ad 13) Władza w rękach niewielkiej ilości polityków (ograniczenie mocno ich ilości w sejmie), zwiększenie kompetencji głów panstwa, podkreślenie wartości utworzenia ''prawdziwej elity'' państwa, która ma rządzić obywatelami.
ad 14) Zakaz aborcji i ochrona życia poczetego (podejrzewam więc, że zakaz pigułek dzień po również)
ad 15) Poparcie dla kary śmierci
ad 16) Krytyka korupcji, rozpasania polityków, reżim i kontrola tychże polytków, surowe kary
ad 17) Sprzymierzenie się z kapitalistami i przedsiębiorcami, ignorowanie praw pracowników (wszystko zależy od przesiębiorcy)
ad 18) Bosak wielokrotnie odwołuje się do kapitalizmu i ''wolnego rynku'', mimo że przed połączeniem się z Korwinem (w samym RN i wcześniej w MW) miał bardziej autorytarne poglądy, po dołączeniu do korwinowych kapitalistów zaczął kreować się na jednego z nich, co według mnie kłoci się z jego ideą silnego państwa. Libertarianizm zakłada wszak jak największą minimalizację państwa. Dodatkowo Bosak popiera wsparcie socjalne czy też podwyżkę podatków (np. podatek progresywny).
ad 19) Plan Bosaka zakłada mocny kapitalizm, przy jednoczesnym silnym państwie, nacjonalizmie, głównych instytucjach w rękach panstwa, podatkach, wspieraniu pewnej grupy obywateli zgodnej z jego ideologią (np. klasycznych rodzin). No ciekawe jak się kończy takie połączenie etatyzmu z kapitalizmem i nacjonalizmem?

Istotne różnice, które zauważyłam:

1) Kreowanie się na wolny rynek (co jak wyżej napisałam, dla mnie nie ma sensu biorąc pod uwagę nacjonalizm i etatystyczne elementy w jego ideologii).
2) Obiecywanie, że opozycja będzie miała większą wartość decyzyjną w sejmie i instytucjach kontrolnych, co faktycznie jest sporym plusem
3) Wyeliminowanie Senatu i stworzenie izby refleksji (chociaż z drugiej strony ograniczy to już działania i decyzje Senatu do minimum, będzie to tylko miejsce do dyskusji obywateli i byłych polityków)
4) Powoływanie ław przysięgłych (chociaż to również duże pole do nadużyć)
5) Prawo do posiadania broni, podczas gdy w klasycznym faszyzmie Mussoliniego posiadanie broni przez cywilów było zakazane. Jednak we współczesnych ruchach faszystowskich posiadanie broni jest bardzo popularnym hasłem.
5) Uznanie Boga i chrześcijanstwa za najwyższą wartość przez Bosaka i jego ''Nowy Porządek''. To nawiązuje bezpośrednio do ONR i endecji z II RP, która zawsze był związana z chrześcijaństwem, co nawet endecy podkreślali, różniło ich od faszyzmu. Włoski faszyzm miał różne relacje z Kościołem, od poparcia papieża dla faszyzmu po pogardę i wzajemne zwalczenie się.

Odniosłam się również do ONRu, organizacji, która nawiązuje ona bezpośrednio do ONR z II Rzeczypospolitej. ONR długo współpracował z Ruchem Narodowym i Młodzieżą Wszechpolską, do których należy/należał Krzysztof Bosak. Organizacje te mają bardzo podobne poglądy, a członkowie nierzadko wspierali siebie, należeli do kilku tych grup na raz lub zmieniali swoje miejsce członkowstwa. Młodzież Wszechpolska i Ruch Narodowy, do której należy (lub należał) K. Bosak mają bardzo podobne poglądy do ONR (również odwołują się do Dmowskiego, endecji, nacjonalizmu itd).

Obóż Narodowo - Radykalny był organizcją, która nazywała siebie endecją i twierdziła, że nie jest typowo faszystowska, co jest faktem - nie są to takie same poglądy, mają pewne różnice. Natomiast są do siebie podobne i ONR czerpało również z poglądów faszystowskich. Trzeba jednak podkreślić, że istniała różnica pomiędzy starym ONR, a nowym - ''starzy'' endecy byli mniej radykalni i dość krytycznie podchodzili do obcych i nowych ideologii, nie negowali tak demokracji. Natomast młodzi, czyli ''nowi'' bardzo chętnie popierali faszyzm, chwalili n*zizm, wyznawali ostrzejszy antysemityzm i pogardę dla demokracji.
Warto nadmienić, że obecny ONR do przedwojennego się bezpośrednio odwoływał, dopiero gdy okazało się, że przez to nie zostaną zarejestrowani jako organizacja (bo przedwojenny ONR nawiązywał do faszyzmu i antysemityzmu) to wykreślili to odwołanie ze swojego statutu.

Niektóre poglądy i zachowania obecnego ONR
- skrajny nacjonalizm
- bezpośrednie nawiązanie do ONR z II RP
- wykorzystywanie krzyża celtyckiego (międzynarodowy znak rasistowski)
- wykorzystywanie salutu rzymskiego
- niejednokrotne używanie symboli n*zistowkisch i faszystowkich
- za wykorzystywanie tychże symboli członkowie ONR ponieśli juz odpowiedzialność karną
- bratanie się z organizacjami typowo faszystowskimi - walka z obcymi ideologami i religiami
- tworzenie bojówek nacjonalistycznych

Niektóre poglądy i zachowania ONR z II RP - ''młodych'' endeków:
- nawiązywanie jawnie do faszyzmu
- wyznawanie antysemityzmu; dokonywali ataków na Żydów
- promowanie obalenia obecnej władzy przemocą i rewolucją
- zafascynowanie n*zizmem
- krytyka demokracji i liberalizmu
- co ciekawsze krytyka kapitalizmu, co było nawet wyraźnie umieszczone w ich programie. Także sojusz z kapitalistami bardziej przypomina faszystowskie podejście.
  • 13
Słyszałam nawet, że faszyzm to socjalizm, co jest kompletną nieprawdą, bowiem faszyzm znajduje się na niebieskiej, czyli prawicowej ćwiartce kompasu.


@TheGrowle: Nazywanie wywodu opartego o mem i artykuł z wikipedii analizą jest trochę na wyrost. Poza tym skoro jesteśmy przy temacie zbieżności, to stalinizm spełnia wszystkie punkty dot. faszyzmu poza ekonomicznymi, z jakiegoś powodu rozbitymi na kilka. Czy Stalin był faszystą? Nie musisz odpowiadać.
@TheGrowle: W wielu miejscach można się czepiać, chociażby jak zdefiniować militaryzm i czy to pojęcie ma zastosowanie do Bosaka, zwłaszcza że jest kandydatem na prezydenta państwa graniczącego z Rosją. Co do ewolucji poglądów, to była ona wymuszona, ale też poszła w dobrą stronę
@622xc nie napisałem nigdzie, że w stronę faszyzmu. Twierdzę tylko, że Bosak więcej posługuje się obecnie terminologią, która bardziej trafia do wyborców Korwina.