Wpis z mikrobloga

#linux #manjaro #virtualbox
Hej, próbuję znaleźć dystrybucję dla zielonego, dzięki poradzie kolegi @smugler22 , zamiast bawić się w pendrive'y i marnować czas na wgrywanie i botowanie, to spróbowałem wirtualnej maszyny. Czy jest różnica w wydajności miedzy Oracle VM VirtualBOX a VMware?
Chodzi mi o to, ze Manjaro, które wpadło mi w oko akurat nie chce działać na VMware(jakby nie działała mysz), widzę w VMware opcję wyboru ilości rdzeni(czego nie mogę znaleźć w Virtual Box), może jest bardziej wydajny? warto próbować to naprawić, czy wydajnością są porównywalne?
Druga sprawa, to że tnie się video na YT, mimo że w statystykach dla nerdów nie uciekają klatki(więc może to wina emulatora, a po instalacji będzie dobrze), procesor Ryzen 5 2600x, 16GB DDR4, oczywiście SSD, grafika 1060 6GB(w Virtual Box na maxa ustawione video na 128MB, RAMu przydzielam 6GB). W niedziałającym z Manjaro VMware nie ma opcji wyboru Arch Linux, więc wybieram other linux 5.x, w działającym Virtual Box jest opcja Arch Linux, może to tu jest przyczyna problemów z myszą?(inne dystrybucje: Ubuntu, MX Linux, Mint Cinnamon, działają dobrze na obydwóch emulatorach)

Chcę by mi działał edytor typu PyCharm(chcę się zacząć uczyć na stare lata), Firefox z płynnym YT, płynnymi stronami typu Memrise/Duolingo, jakiś minimalistyczny edytor tekstu, chmura do backupów i tyle, chcę sobie zrobić distraction free lapka, kieeedyś próbowałem lżejsze dystrybucje, najbardziej pasował mi Xubuntu, to by było chyba XCfe(nakładka graficzna), niby to sprawa drugorzędna, mimo to bardzo odstrasza mnie wygląd Ubuntu, wolę klasycznego Windowsa 98, lub coś zbliżonego, wiem ze to można przełączyć jak się pogoogluje, więc to nie problem.

Co oni tam piszą po angielsku, że swap nie robić w wirtualnej, by nie ryć SSD? Że niby starczy mi chyba te 6GB przydzielonego ramu?
Dzięki
  • 5
  • Odpowiedz
@RabarbarDwurolexowy: Wydaje mi się, że VBox jest wydajniejszy od VMware, ale mogę się mylić.
W ustawieniach, chyba rzecz z listy i druga zakładka to procesory o ile się nie mylę i można ustawić rdzenie
  • Odpowiedz
@RabarbarDwurolexowy: zdecydowanie idź w vmware, szkoda czasu na virtualboxa. vmware to oprogramowanie komercyjne, działa o wiele lepiej, ma normalną akcelerację grafiki, youtube będzie grał jak powinien, hangouty nie będą się zacinać itd.
  • Odpowiedz