Wpis z mikrobloga

Drogie Mirki i Mirkini,

chcąc kiedyś pracować zdalnie a możliwe że za granicą;
którą ze spacjalności wybrać najlepiej? Patrząc po ofertach bywa różnie, a wy chyba znacie rynek więc pytam.
DTP, UX (Axure, Adobe XD) czy multimedia(A-Effect, dreamweaver,Flash, Premiere + zajęcia z projektowania interfejsu i serwisów www)?
Poszłam na studia myśląc o DTP, UX ma chyba zbyt mało zajęć praktycznych jeśli chodzi o programy? Czy lepiej wybrać inną specjalność i się "douczyć" ? Animacje są ciekawe ale mam wrażenie że nie mam do tego drygu.
UX jak wygląda szukanie pracy? Jakie umiejętności się przydadzą?
DTP czy to wystarczy?

Jak zaplanować swoją karierę zawodową? Czego się douczyć poza studiami? Piszcie, krytykujcie, każdego chętnie przeczytam ;)

#grafika #grafikakomputerowa #userexperience #dtp #adobe #adobepremiere #niemcy #szwajcaria
  • 8
  • Odpowiedz
@oOriana: a co jakby tak rozwijać się w kierunku który najbardziej lubisz, najbardziej rozumiesz i masz talent? tak na zasadzie może będzie coś niszowe ale bez bólu egzystencji?

wiem trochę staromodne myślenie...
  • Odpowiedz
@oOriana: DTP w dużym stopniu opiera się na kontakt z żywym drukiem więc tego w pełni zdalnie raczej nie da się robić. Osobiście nie pchałbym się w DTP tutaj każdy błąd jest niewybaczalny, koszta projektów większe, a zarobki często nie adekwatne do wykonywanej pracy. Lepiej myśleć o mediach multimedialnych/interaktywnych i w tym kierunku się rozwijać bo na to cały czas jest i będzie zapotrzebowanie.
  • Odpowiedz
@oOriana: UXowo ciężko pracuje się zdalnie, ale nie jest to niemożliwe, chyba że chodzi o taki "UX", czyli robienie samego UI w XD, słuchanie narzekań i pierdyliona opinii każdego zaangażowanego w projekt. Z multimediami w przypadku dreamwaver i Flash uważałbym, bo to już raczej martwe technologie.
  • Odpowiedz
@Ursus-maritimus: @ZoNKeR: Ajć źle napisałam, właściwie to jest reklamowa i edytorka i dtp czy projektowanie opakowań, ilustracyjna-> Photoshop, Illustrator, In Design. Ot taki mix

Czego używa się zamiast Flash'a i Dreamwaver'a?
  • Odpowiedz
@oOriana: DTP sobie odpuść, duży przesyt, mała kasa, chyba że bardziej design i jesteś super kreatywna, projektujesz takie "efekty wow" że klienci są pod wrażeniem, ale droga do tego nie jest łatwa i dobrze opłacana, chociaż jak już się wkręcisz i masz dobre referencje/rekomendacje to można ładnie kasować.

Zamiast flasha używa się html5 (do bannerów np Adobe Animate / Google Web Designer)

After Effects jak dobrze ogarniasz to myślę że będą
  • Odpowiedz
Wszyscy się pchają w to UI/UX jakby to było jakieś objawienie, nowe rynki, nowe możliwości, teraz to będzie.

;), XD.

UX to tylko nowa nazwa metod i zasad, które zawsze obowiązywały dobrych projektantów.
  • Odpowiedz
@oOriana:
UI/UX lub sam UX to potencjalnie najlepiej płatna specjalizacja z tych co wymieniłaś ale jak już wyżej ktoś wspomniał, ciężko będzie odrazu pracować zdalnie.

Dodatkowo UX ma już przesycenie i za dużo kandydatów więc musisz się przygotować na dużą konkurencje i problem ze znalezieniem pierwszej pracy jako junior.
  • Odpowiedz
Jak zaplanować swoją karierę zawodową?

Wybrać to czym się jarasz. Niezależnie co wybierzesz z grafiki to w #!$%@? ciężki rynek.
Jeśli nie masz podjarki czymś to rynek Cię tak wyrucha, że odbierze Ci smak życia, a na nazwisko będziesz miała "wypalenie zawodowe" ;)

Czego się douczyć poza studiami?

Ja bym zadał sobie najpierw pytanie czy studia są potrzebne.
Pytanie drugie - przede wszystkim wybierz specjalizację, a dopiero później roadmap czego i jak
  • Odpowiedz