Wpis z mikrobloga

Mam kuzyna który się jara programowaniem. Ale jego komputer już ledwo zipie, mało ramu, wolny dysk ogólnie ma juz kilka lat ten komputer. Czy moglibyście mi do 2k skompletować jakiś zestaw który byłby dobry do takich spraw? Bez grafiki, bo on nie pyka w gierki na pc, czyli pewnie wystarczy jakaś zintegrowana. Chodzi mi głównie o (procesor+płyta+ram+dysk+zasilacz+obudowa) i to do 2k. Mogą być używane części bo wiadomo, że wyjdzie lepiej cenowo. Gdyby ktoś chciał mi pomóc to proszę też o dokładną nazwę produktu a nie procek i5,16gb ramu itd. Chodzi o to żeby to ze sobą współgrało. Żebym mogła go złożyć jak przyjdą części bez obawy, że coś jest niedopasowane. Będę bardzo wdzięczna :) ( ͡° ͜ʖ ͡°) #programowanie #programista15k #komputery #informatyka
  • 29
  • Odpowiedz
@Odczuwam_Dysonans: Ten Ryzen 5 1600af kosztuje 500 zł a ten Ryzen 5 2400G 700 zł bo ma zintegrowana grafike. Chodzi mi o to, czy jak będzie jakaś kiepska karta graficzna kupiona za 200 zł, to nie będzie to jakimś problemem?
  • Odpowiedz
@mancinella: nie, nie będzie - na przykładzie dekodowania materiału w 4K widać, że karta graficzna tak długo jak nie ma 10 lat a zatem wspiera w miarę współczesne instrukcje, tak długo w programach użytkowych nie będzie robić to różnicy. O ile programy nie korzystają z dodatkowego wsparcia grafiki, np z rdzeni CUDA. A nawet jeżeli do czegoś konkretnego by takiego wsparcia potrzebował, to zawsze można kupić używanego GTXa 1060 3GB za ~400zł, ale to już przecież chłopak sam może z czasem doinwestować ;)
Moja propozycja - co doprawdy 1900zł bez karty graficznej, ale kartę graficzną jeśli masz ze starego kompa to mogłabyś mu dać, ew możesz wrzucić ten swój stary zasilacz. Poza tym to masz:
Płytę główną z tego co widzę polecaną w tym budżecie, osobiście wolę "pełnowymiarowe" płyty MSI pod Ryzeny, ale to pewnie 150-200zł więcej, a ta raczej też się nada, sekcja zasilania z radiatorem a to już dobry znak :P
Procek - ten 1600af, to zasadniczo ta generacja co 2600 (architektura zen+), opłacalny wybór.
Pamięci RAM - Ryzeny pierwszej generacji (zen, zen+ czyli 1xxx i 2xxx) są bardzo wrażliwe na taktowanie pamięci RAM. Nie wiem jak na tej płycie/procku, ale te pamięci które zaproponowałem wrzucałem do podobnym platform i nie było problemu z aktywacją profilu XMP na 3600MHz, jeśli będzie taki problem no to trzeba ręcznie się pobawić z nastawami, no albo wymieniać... No ale ja z nimi nie miałem problemów więc spodziewam się że dadzą radę ;). No i 16GB od razu.
Dysk SSD - bardzo dobry i szybki dysk, też dużo ich wrzuciłem, taka
  • Odpowiedz
@Odczuwam_Dysonans: A duży jest spadek szybkości gdyby zamiast 3600MHz kupić 3000MHz, bo właśnie czytałam, że mogą być problemy z takim taktowaniem 3600MHz, a nie wiem czy potrafiłabym tam coś konfigurować gdyby nie chciało działać.
  • Odpowiedz
@mancinella: nie no, bez przesady. Nie ma tam nic trudnego, jak jesteś w stanie złożyć kompa to zakładam że BIOS też sobie skonfigurujesz, ja bym raczej szedł w te 3600MHz bo nie miałem z nimi problemu, aczkolwiek jeszcze nie komponowałem ich z tym konkretnym prockiem.
Jeśli chcesz "pewniaki" to bierz te pamięci. Nie będzie to jakiś znaczący spadek, byle były powyżej 3000MHz. Nikt nie zagwarantuje że zadziałają na 100%
  • Odpowiedz