Wpis z mikrobloga

@uwielbiamnalesniki: jeżeli oferują subdomeny w domenie crypto, to jest to zwykła usługa DNS, co najwyżej mogą udawać, że ich blokczejn zablokuje zmiany właścicielskie wykupionej domeny, udawać bo żaden blokczejn konfiguracji serwera DNS nie zmieni ani nie zabezpieczy
@OPcodeRTI:

The domain is stored in your wallet, just like a cryptocurrency. No one can move it around other than you Point your domain to content on a decentralized storage network Blockchain domains + decentralized storage = A website only you can put up and take down


Czyli oszukujo?
@uwielbiamnalesniki: no raczej system DNS będzie działał bez ich blokczejna, więc nie wiem co oni oferują ( ͡° ͜ʖ ͡°)
ciekawe też jak sobie poradzą z transferem domen, skoro każdy właściciel domeny może sam bez udziału operatora przetransferować DNSy gdzie indziej, kiedyś namecoin, miał być takim alternatywnym dnsem ale zdaje się tam same nazwy dns były z innej bajki coś jak w domenie onion
@Rozjemca35: @OPcodeRTI:

No renewal fee: The .crypto domain differs from the traditional domain in several ways. Unlike traditional domain registries, .crypto is built on the highly secure and immutable blockchain infrastructure. More importantly, it isn’t a subscription but a purchase where you get to pay once and own the domain for life.


Ok znalazłem info na innej stronce ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@uwielbiamnalesniki: to się opiera tylko na tym że ktoś wykupił top level domain .crypto i zbudował blokczejnowy panel obsługi wpisów na serwerze DNS, ale to nie daje żadnej długofalowej ochrony bo
ta domena jest zwykłą domeną DNS i może być w każdej chwili odkupiona a nawet przejęta przez kogoś innego,
sam kiedyś przejmowałem domenę za pomocą sądu arbitrażowego NASKu od trolla domenowego, zabrali mu bez mrugnięcia okiem i bez odszkodowania
@OPcodeRTI: Nie wydaje mi się ze to takie proste, zaraz by ich przekopali na internetach za obiecywanie jednego a robienie drugiego, wspomniałeś o domenach onion, chyba opiera się to właśnie o jakiś inny protokół który nie jest obsługiwany przez wszystkie przeglądarki. Z tego co mówią to ta domena jest przechowywana na portfelu (?) wiec jeśli ktoś miałby moc zabierania domen z portfela to tak jakby zabierali ludziom bitcoiny „bo sąd kazał”
@uwielbiamnalesniki: znalazłem o co kaman, czyli w tym przypadku ICANN, który zarządza top level domains nie chciał udostępnić tej domeny w systemie DNS ( co nie oznacza że kiedyś tego nie zrobi ( ͡° ͜ʖ ͡°) i komuś jej nie sprzeda)
czyli żadna przeglądarka poza Operą, tego nie obsłuży w tym momencie, więc nie jest to żadnen domain system

Opera has updated its lightweight browser for Android
@uwielbiamnalesniki: To już nie pierwszy taki projekt, pierwszy shitcoin na BTC już to próbował monetyzować namecoin, nie wyszło i nikomu nie wyjdzie, bo to sensu nie ma, tak jak pisałem ICANN w każdej chwili może tą domeną przejąć, bo to on zarządza top level domains
@OPcodeRTI: ja wiem ale za 2 lata będzie więcej takich rozwiązań i może pójdą dalej i będą coraz bardziej wspierane i nie koniecznie musi to być unstopobable domains z .crypto , może to być cluster domen należących do partnerów jak np opera który trudniej będzie unieruchomić niż zwykłe .crypto