Wpis z mikrobloga

#dekadawrapie
#12 Vince Staples - Summertime 06'
w miniaturze: Vince Staples - Norf Norf

Vincent, to raper który już na początku ubiegłej dekady pojawiał się w na trackach różnych głównie kalifornijskich raperów, wydał kilka mixtejpów(które słyszałem ale mnie nie porwały). moją uwagę w szerszym zakresie przykuł dopiero EPką "Hell Can Wait", o której już zresztą na tagu pisałem o tutaj. Po świetnym przyjęciu tejże, przeszedł w końcu czas na solowy album, za którego produkcje miał być odpowiedzialny sam mentor Kanyego Westa czyli No ID, co prawda nie był to okres w którym był on jakoś szczególnie rozchwytywanym producentem ale na pewno miał wyrobioną na tyle porządną markę, że moje oczekiwania co do albumu były całkiem wysokie, potęgował to jeszcze fakt iż na Hell Can Wait pojawił się ich wspólny kawałek na którym czuć było fajną chemię. Jak można się domyślać po pozycji na liście, Vince delivered, Summertime to kapitalnie wyprodukowana, napisana i zarapowana płyta. Ciężko mi trochę ją opisać muzycznie bo No ID dał tu naprawdę unikatowe bity(tj. brzmi to wszystko mocno podobnie do Hell Can Wait ale ta EPka sama w sobie była oryginalna). Znajdziemy tu dużo, ale to naprawdę dużo głębokiego basu, minimalistycznych rozwiązań z kilkoma nawiązaniami do klasycznych west coastowych brzmień i muzyki industrialnej. Jeżeli chodzi o teksty, to jest to album koncepcyjny, jednak bez linearnej historii a z opowieściami jak na różne sposoby ten dzieciak z Californi czuje się uwięziony i mentalnie i fizycznie poprzez traumy, miejsce w którym żyje, ludzi którzy go otaczają i to jak na niego patrzą, pokazuję też przemianę i dążenie do wyrwania się z tych wszystkich metaforycznych kajdan, świata przemocy, gangów, narkotyków i broni. Vince to naprawdę świetny tekściarz i tym co mówi potrafi przykuć uwagę przez całą długość niekrótkiego wcale albumu, i to nie tylko młodzież ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Podobne do: Kendrick Lamar, YG, Ice Cube, Earl Switshirt
Najlepsze tracki:
Birds & Bees
Loca
Lemme Know ft. Jhené Aiko, DJ Dahi
Jump Off The Roof
Señorita
Summertime
3230
Surf ft. Kilo Kish
Might Be Wrong ft. Haneef Talib aka GeNNo, eeeeeeee
Get Paid ft. Desi Mo
Street Punks

#rap #muzyka #yeezymafia #vincestaples
  • 1