Wpis z mikrobloga

Witam, czy ktoś z was wie może jaki jest koszt założenia światłowodu w domku jednorodzinnym?

Opłata aktywacyjna (przy umowie na 24 miesiące) to tylko 100zł - czy to wystarczy firmie zajmującej się telekomunikacją do opłacenia montera, podpięcia kabli, zamontowania routera itd, czy to marzenie ściętej głowy? Znalazłem ciekawą ofertę szybszego internetu w mojej mieścinie, ale jeśli koszty zamontowania tego internetu sięgałyby kilku tysięcy, to ja odpuszczam.

#internet #swiatlowody #swiatlowod #wifi #pytanie #pytaniedoeksperta #komputery
  • 13
  • Odpowiedz
Witam, czy ktoś z was wie może jaki jest koszt założenia światłowodu w domku jednorodzinnym?


@Glan: opłatę aktywacyjną miałem 500zł i płacę 100zł za 200Mbps, gdzie dla porównania u tego samego operatora w ofertach na osiedla wielorodzinne za tą samą kasę i chyba bez opłaty aktywacyjnej jest 350Mbps i jeszcze bogaty pakiet TV z Canal+. ALe do wyboru miałem radiówkę na granicy zasięgu bądź zostanie przy LTE z limitami danych,
  • Odpowiedz
@Jarek_P: Czyli wisisz na xPON który też nieźle już wyewoluował, mi się przyfarciło bo znam dobrze ISP i leci od niego osobne włókno jakieś 3.5km kanalizą i potem u mnie zwykła wkładka 1.25G w mikrotiku, żadnych chińskich modemów po drodze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Czyli wisisz na xPON


@dktr: GPON, zwykły GPON. I całkowicie mi to wystarcza, mam 200/20Mbps, więcej na chwilę obecną nie muszę (gdybym chciał - max u tego ISP jest 1000/100).

Natomiast fakt, że technologia nie stoi w miejscu, mój ISP co prawda korzysta z urządzeń chińskich (Huawei), ale sam zawodowo "wspieram technicznie" urządzenia innego producenta, gdzie mamy już od jakiegoś czasu karty XGS-PON / NG-PON2 i 10Gbps do klienta, cały
  • Odpowiedz
@Glan: W Inei i Orange przy umowie na 24 miesiące masz wszystko za free lub 50 zł. Dokopią ci do 100m kabla do domu, zasypią, wprowadzą do domu i rozprowadzą instalację.
  • Odpowiedz
@Glan: Koszt jest zależny od tego jak daleko znajdujesz się od kabli operatora, jeżeli jesteśmy na tej samej ulicy co użytkownik to standardowo 199 zł, jeżeli nie ma projektu na tą lokalizację, to dochodzi załatwianie pozwoleń, zajęcie pasa drogi, koszty własne związane z kopaniem, potrafi wyjść i 2k, niektórych to nie odstrasza.
  • Odpowiedz