Wpis z mikrobloga

Tryb ścigania - przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego.

Na początku serii (mam nadzieję) moich wpisów, zajmiemy się dość przyziemnym tematem, z którym częśc osób miała albo będzie miała nieprzyjemność się spotkać, czyli z przestępstwami sciganymi z oskarżenia prywatnego.

Zacznijmy może od małego słownika pojęć:

przestępstwo - obecnie kodeks karny nie przedstawia definicji pojęcia "przestępstwo". Na podstawie przepisów kodeksu karnego można jednak przyjąć, że przestępstwem jest zawiniony czyn zabroniony pod groźbą kary przez obowiązującą ustawę, szkodliwy społecznie w stopniu wyższym niż znikomy.

Przestępstwa dzielimy na:

-Zbrodnie - czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata
-Występek - czyn zabroniony zagrożony karą grzywny powyżej 30 stawek dziennych lub 5000 zł, karą ograniczenia wolności powyżej miesiąca lub karą pozbawienia wolności powyżej miesiąca.

Zbrodnia może byč popełniona tylko umyślnie, zaś występek może być popełniony nieumyślnie o ile ustawa tak stanowi

Pokrzywdzony - Zgodnie z art 49 kk § 1. Pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo

Skoro mamy to już za sobą, przejďźmy do meritum, czyli dlaczego jak dostałeś w pysk, to sprawca nie poniósł żadnych konsekwencji a policja jak przyjechała na miejsce, to miała to wszystko w dupie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W polskim kodeksie karnym istnieje pewien zamknięty katalog przestępstw które nie są ścigane z urzędu, czyli przez uprawnione podmioty takie jak policja czy prokuratura lecz z oskarżenia prywatnego.
Są to takie przestępstwa jak:
- Zniewaga
- Zniesławienie
- Naruszenie nietykalności cielesnej
- Lekki uszczerbek na zdrowiu

Co to więc oznacza?

Oznacza to, że jak dostaniesz sławnego "luja ogłuszacza" czy zostaniesz nazwany "ujem" to jeśli chcesz żeby ten ktoś poniósł za to odpowiedzialność to musisz sam ruszyć dupe do sądu.

Warto jednak zauważyć, że w przypadku naruszenia nietykalności cielesnej, jeśli pokrzywdzony sprowokował sprawcę swoim wyzywającym zachowaniem lub odpowiedział naruszeniem nietykalności, Sąd może odstąpić od wymierzenia kary

"Dobra Kenjiy, powiedz mi lepiej jak i co zrobić, żeby ten skur... to znaczy Pan poniósł odpowiedzialność za swój haniebny czyn"

Już mówie, sposoby są dwa, więc po kolei

Pierwszym sposobem jest wniesienie prywatnego aktu oskarżenia do sądu. Musi on zawierać:
- Oznaczenie osoby oskarżonego
- Zarzucany mu czyn
- Dowody na których opiera się oskarżenie

W przypadku prywatnego aktu oskarżenia stosuje się jednak art 119 kpk tj.

§ 1. Pismo procesowe powinno zawierać:
1) oznaczenie organu, do którego jest skierowane, oraz sprawy, której dotyczy;
2) oznaczenie oraz adres wnoszącego pismo, a także – w pierwszym piśmie złożonym w sprawie – numer telefonu, telefaksu i adres poczty elektronicznej lub oświadczenie o ich nieposiadaniu;
3) treść wniosku lub oświadczenia, w miarę potrzeby z uzasadnieniem;
4) datę i podpis składającego pismo.

Jeśli prywatny akt oskarżenia nie spełnia wymogów formalnych, sąd wzywa do usunięcia braków w terminie 7 dni

Dodatkowo do prywatnego aktu oskarżenia należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty zryczałtowanej równowartości wydatków. Jeśli wygramy sprawę, kosztami sądowymi zostanie obciążony oskarżony.

"Byłem pijany w knajpie, dostałem po mordzie, a nikt nie chce mi udostępnić nagrania z monitoringu, więc jak ja kurła mam wskazać osobę oskarżonego i dowody"

W przypadku kiedy nie znamy danych sprawcy, możemy złożyć na policji ustną lub pisemną skargę. W takiej sytuacji to właśnie policja zajmuje się zabezpieczeniem dowodów, i podejmie próbę zidentyfikowania sprawcy, po czym skargę, wniesie do Sądu.

Co dalej?

Po wniesieniu prywatnego aktu oskarżenia( o ile nie było w nim wcześniej wspomnianych braków formalnych) Sąd wyznaczy posiedzenie pojednawcze, prowadzone przez sędziego lub referendarza sądowego. Jeśli oskarżyciel prywatny nie zjawi się, lub nie usprawiedliwi swojej nieobecności, Sąd uzna, że odstąpił on od oskarżenia oraz umorzy postępowanie ( usprawiedliwieniem nie jest to, że nie chcemy pogodzić się z oskarżonym :) )
Jeśli pomimo tego nie osiągniemy porozumienia, Sąd skieruje sprawę na rozprawę główną.

A jak ona wygląda?

Myśle, że jest to temat na osobny wpis ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeśli macie jakieś pytania, postaram się na nie odpowiedzieć w komentarzach.

Wiem, spłyciłem trochę temat (m.in udział prokuratora w sprawach prywatnoskargowych czy wzajemny akt oskarżenia) i używałem wielu uproszczeń, jednak chciałem żeby było to w miarę możliwości prosto opisane. Mam jednak pytanie, taka forma wam odpowiada czy jednak opisywać wszystko bardzo szczegółowo?

#kenjiyprawotlumaczy
  • 176
  • Odpowiedz