Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki.
Mam pytanie do nieco bardziej ogarniętych i wyedukowanych w temacie ode mnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mam w łazience piecyk gazowy beretta ciao green. Zdarzało się, że wchodząc do łazienki miałem wrażenie, że czuję zapach gazu. Trochę mnie to zaniepokoiło więc kupiłem taki czujnik gazu/co
[url]https://allegro.pl/oferta/czujnik-czadu-i-gazu-detektor-tlenku-wegla-co-lcd-7858080854?snapshot=MjAyMC0wMS0wM1QwODowMDoyOC43ODJaO2J1eWVyO2IwNDk4M2MxNDM4YzQ3ZDhlNmM4MjkxMzk0OGM2YmRkYmIyM2I5ZGJmYjU2ZGU3ZWQ3MDg5ZjQ1NzZjOGMxYmQ%3D[/url]

Mimo tego, że ciągle czułem ten zapach to czujnik nic nie sygnalizował. Z narzeczoną uznaliśmy, że to po prostu zapach odświeżacza powietrza, który czasami jest używany w łazience.
Wczoraj podczas kąpieli czujnik uruchomił alarm informujący o wykryciu gazu a wskaźnik wskazał wartość 0,8%.
Po otworzeniu drzwi do łazienki alarm natychmiast ustąpił i wartość spadła do 0%
Zamknąłem jeszcze raz drzwi do łazienki i odkręciłem ciepłą wodę. Czujnik znowu uruchomił alarm, a jak patrzyłem na wskaźnik to zatrzymał się na poziomie 0,89% i wskazania wahały się na tym poziomie.

Wyczytałem, że gaz wybucha przy stężeniu ok 5-15%. Czy powinienem się martwić tym problemem? Czy może to w jakikolwiek sposób wpłynąć na zdrowie?
Dodam, że drzwi do łazienki raczej zawsze są otwarte bo to najcieplejsze pomieszczenie w mieszkaniu a wtedy problem nie występuje.

#piecyk #gaz #czujnikgazu #bezpieczenstwo
  • 14
@muc13k nieszczelność instalacji. Radziłbym Ci zlecić przegląd techniczny u specjalisty a do tego czasu najlepiej nie przebywać w pomieszczeniu gdy używasz piecyka gazowego.
jak koledzy wyżej, czujnik wykrywa gaz i tlenek węgla, czytałeś w ogóle co kupiłeś?

założę się że to co czujesz to nie zapach gazu tylko właśnie cofające się spaliny, dużo groźniejsze niż zagrożenie wybuchu gazu ziemnego.

Jeśli od czegokolwiek zaczynać to po pierwsze, czy masz w łazience wentylację i nawiew? jaka jest kubatura pomieszczenia (m3)
@FHA96: może być, ale - gaz ulatnia się bez względu na to czy urządzenie pracuje czy nie, gaz było by wtedy czuć cały czas. Jeśli w pomieszczeniu jest prawidłowa wentylacja - nawiew i wywiew to nie ma prawa być czuć gazu.

A owszem, podczas okresowego przeglądu sprawdzam zawsze szczelność instalacji gazowej wraz zaworem gazowym, ale to jest niezbyt powszechne, wszak sprzęt i cena generuje koszty, a przy przeglądach urządzeń gazowych jest
Gdyby gaz ulatniał się cały czas a nie podczas pracy pieca to czujnik włączał by się też cały czas.
W łazience jest kratka wentylacyjna, piec normalnie wpięty w komin. Mieszkam tam ok 4 miesiące i wcześniej czujnik nie piszczał.
Czujnik nie wykrywa nic kiedy piecyk ogrzewa mieszkanie. Tylko 1 raz wczoraj alarm uruchomił się podczas kąpieli.
@muc13k: czyli nawiewu nie ma? wentylacja ma wywiewać powietrze i co tam się ulatnia (w tym gaz i spaliny jeśli takie występują poza komorą spalania)

kocioł na co chodzi z mniejszą mocą więc się nie włącza ten wykrywacz.

@FHA96: nie tylko, op pisze "Zdarzało się, że wchodząc do łazienki miałem wrażenie, że czuję zapach gazu."
a to może świadczyć o tym że nieszczelność jest niewielka i ulatuje w
@rajman: Nie znam się za bardzo na architekturze, a mieszkanie tylko wynajmuję i nie wiem czy jest czy nie. Widzę tylko, że z piecyka jest rura do komina a obok jest ciąg wentylacyjny z kratką. Oprócz tego w drzwiach od dołu są takie standardowe kółka wentylacyjne. Brak okna w łazience.
@muc13k: ile m3 kubatury masz w łazience? małe kółka to za mało, powinna być kratka nawiewna min 200mm2 jak nie ma nawiewu i nie ma kubatury to musisz otwierać drzwi, a piecyk taki jeśli ktokolwiek przyjdzie na przegląd pewnie będzie odłączony od eksploatacji.
Interweniuj u właściciela bo to wasze zdrowie i życie (czad).