Wpis z mikrobloga

Będę wynajmował pierwsze mieszkanie (będę najemcą) i zastanawiają mnie poniższe zapisy w umowie:

Najemca zobowiązuje się do dokonywania we własnym zakresie i na własny koszt

bieżących napraw, konserwacji oraz usuwania usterek związanych z eksploatacją

Przedmiotu Umowy, celem zachowania Przedmiotu Umowy w stanie niepogorszonym,

takich jak naprawa i konserwacja podłóg, okien, drzwi, wbudowanych mebli, kuchni,

pieców, przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych i innych.

Czy to nie znaczy, że jeśli nie z mojej winy popsuje się np. pralka to będę musiał ją naprawiać na własny koszt?

No i to:

Wynajmujący oraz osoby przez niego upoważnione, mają prawo wstępu do Przedmiotu

Umowy w obecności Najemcy oraz po odpowiednim uprzedzeniu.

Taki zapis w umowie jest standardem?

#wynajem #mieszkanie
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bohlen: 1. Standard, to jest formułka z ustawy o ochronie praw lokatorów i k.c nawet bez niej masz taki obowiązek. Pralki to nie obejmuje.
2. To już mniej, wynajmujący ma prawo do sprawdzania stanu lokalu, wynika to wprost z ustawy o ochronie praw lokatorów. Powinno to jednak być ograniczone do ewentualnych napraw i sprawdzania czy przedmiot najmu jest prawidłowo wykorzystywany (np. brak podnajmu). Nie może być to uciążliwe dla Ciebie,
  • Odpowiedz
@bohlen: Tak, obrazowo mówiąc, to Ty odpowiadasz za wszystko co widoczne + odpływy.
Masz całość:
Art. 6b. 2. Najemcę obciąża naprawa i konserwacja:
1) podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych;
2) okien i drzwi;
3) wbudowanych mebli, łącznie z
  • Odpowiedz
@alhakeem: w tym artykule znalazłem taki fragment:

Jeżeli w czasie trwania najmu zaistnieje potrzeba napraw, które obciążają wynajmującego, najemca powinien go o tym niezwłocznie zawiadomić. Na przykład, naprawa zepsutej (nie z winy najemcy) instalacji gazowej leży po stronie właściciela lokalu – zamiast więc działać na własną rękę, powinien skontaktować się najpierw z wynajmującym. Szczegółowy podział obowiązków dotyczących wymian i napraw znajdziesz w tabeli na końcu artykułu.


Warto podkreślić, że najemca oddając lokal, nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania - na przykład za ślady zużycia wykładziny, przetarcia wynikające z normalnego jej użytkowania. Każdy z elementów wyposażenia lokalu ma bowiem swój czas zużycia, po którym powinien ulec wymianie. Jeśli jednak wykładzina uległa innego typu zniszczeniom – na przykład najemca wylał na nią wino i plam nie udało się usunąć lub rozdarł ją przy przesuwaniu mebli – wówczas po zakończeniu najmu będzie musiał ją wymienić lub pokryć koszty naprawy szkody.
  • Odpowiedz
@bohlen: Tak Ci napisałem i zacytowałem przepisy.
Instalacja gazowa/elektryczna/wodna - to co w ścianach tego nie ruszasz. Pilnujesz tylko odpływów.
Pogrubiłem punkt 4. gdzie widzisz co się zalicza do zużycia, za które powinieneś zapłacić.
  • Odpowiedz
@alhakeem: A co gdy nie z mojej winy uszkodzeniu ulegnie kuchenka gazowa? Ze starości, albo z innego powodu - czy to nie właściciel mieszkania powinien zapewnić stan przydatny do użytku?

Mam też taki zapis:

Wynajmujący zobowiązuje się przez cały okres najmu utrzymywać Przedmiot Najmu w

stanie przydatnym do
  • Odpowiedz
@bohlen: Powinien i to zrobi. Ten zapis też jest normalny.
Masz dbać o rzeczy, naprawiać jakieś drobiazgi i nie doprowadzać swoim zaniechaniem do awarii. Nie masz w tych fragmentach umowy niczego niezgodnego z prawem, czy podejrzanego. Wszystko są to ogólne przepisy z dwóch ustaw, które regulują najem. Jak 15 letnia kuchenka padnie to nikt nie karze Ci zapłacić za nową ze sklepu. Spisz protokół zdawczo-odbiorczy i zaznacz wszystkie ewentualne uszkodzenia
  • Odpowiedz