Wpis z mikrobloga

Nie zeby cos, ale Wykopki wykopaly zamykanie Shangaju na podstawie informacji z WP, ktore to stworzyly artykul na podstawie informacji z Twittera polskiego dziennikarza, ktory to przetwittowal wiadomosc od innego dziennikarza (potrojne przemielenie informacji wciaz bez jakiegos wiarygodnego zrodla):
https://www.wykop.pl/link/5335297/chiny-zamykaja-szanghaj/

W Chinach jest godzina 16:40 i wciaz ani slychu, ani widu po tym zamknieciu Shanghaju. To samo tyczy sie innych stron w polskim internecie, brytyjskim (gdzie obecnie przebywam) oraz chinskim.

Ja wiem ze sprawdzanie wiarygodnosci informacji jest bardzo ciezkie, no ale to tylko pokazuje poziom jaki jest na Wykopie ¯\_(ツ)_/¯

#chiny #coronavirus #covid19 #2019ncov
  • 14
@Kami-chan: sprawdz osoby, ktore zakopaly. Bylem jedna z pierwszych osob z tamtej listy, a ja po prostu kliknalem wiadomosc z twittera z artykulu WP, a nastepnie wiadomosc tamtego kolesia no i coz... nie dostalem zadnych konkretow. Zajelo mi to minute i nie musialem jakos bardzo sie wysilac (3 klikniecia liczac klikniecie znaleziska).

Ja jak cos wykopuje to (UWAGA) sprawdzam czy to nie jest fake news, a zwykle zajmuje to jakies 2
Reddit r/china_flu

@Carl_Corey: wiele razy sie nacialem na Redditcie, no ale portale/strony, ktore bazuja na wyszukiwaniu informacji maja to do siebie, ze latwiej o wkradniecie sie fake newsa. Nie krytykuje tego subreddita, bo zwyczajnie na nim nie przebywam, ale ze swego doswiadczenia wiem, ze warto mocno z dystansem patrzec na newsy z tego typu stron... juz sam Wykop daje mi codziennie wystarczajaca duza dawke raka ( ͡° ͜ʖ ͡
Ja wiem ze sprawdzanie wiarygodnosci informacji jest bardzo ciezkie, no ale to tylko pokazuje poziom jaki jest na Wykopie ¯_(ツ)_/¯


@Zhukov: @Kami-chan: Nie tylko na wykopie.

Z tydzień temu wiele portali (głównie anglojęzycznych) informowało, że w Kazachstanie, w wyniku napaści na miejscową mniejszość chińską, zabito osiem osób, poturbowano kilkadziesiąt i spalono wiele domów. Przyczyną napaści miał być strach, że oto Chińczycy roznoszą koronawirusa. Pokazywano nawet filmy z agresywnymi ludźmi rzucającymi
źródło: comment_1581673883yMi7h5IlyUSkB6UsGJ0jtY.jpg
@Klara_Polzl: dzieki za info! Nie bylem nawet swiadom takiego zdarzenia. Znajac Wykop to pewnie kazdy by watpil w historie tego Kazacha, poniewaz znalazla sie ona na portalu zakonczona nazwa '.ru' ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Swoja droga, zauwazylem ze na Twitterze jest wrecz nagminne wykorzystywanie filmikow sprzed lat lub z totalnie innych regionow swiata, aby udowodnic teze lub potwierdzic swoje slowa ( ͡° ͜ʖ ͡°
@Zhukov shanghai nie pracuje i #!$%@?. Potwierdzone info od dostawcy.
Nie wiedzą kiedy wrocado pracy. Mieli wrócić 10go. Dziś nasz globalny ceo kazał nam zorientować się wzapasqchdla produktów Chin żebyśmy wiedzieli gdzie interweniować bo jest niemal pewne że wielu fabrykom w Europie zabraknie komponentów do produkcji. Wszystko wskazuje na to że doniesienia o 'zamknięciu' tych miast lada moment się potwierdza. Kwestia tylko co oznacza ów zamkniecie
shanghai nie pracuje i #!$%@?.


@bizonsky: narzeczonej znajomi wrocili do pracy samochodem pare dni temu do Shanghaju, wiec coz... slowo przeciwko slowu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wszystko wskazuje na to że doniesienia o 'zamknięciu' tych miast lada moment się potwierdza.


Ludzie w Wuhan mieli 48 godzin (jesli sie nie myle) na opuszczenie miasta i wiele osob w Chinach krytykowalo to podejscie wladzy. Sama wladza w Hubei przyznala,
@Manah: juz czytalem smutne wpisy wykopkow, bo myslaly, ze ten wirus zabije przynajmniej milion w przeciagu 2 tygodni ( ͡° ͜ʖ ͡°)
... no i wciaz powstaje sporo postow na temat "rozwiazania problemy" przy uzyciu bomby atomowej.
Znajac Wykop to pewnie kazdy by watpil w historie tego Kazacha, poniewaz znalazla sie ona na portalu zakonczona nazwa '.ru'


@Zhukov: Akurat pikabu.ru to po prostu rosyjski wykop ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Swoja droga, zauwazylem ze na Twitterze jest wrecz nagminne wykorzystywanie filmikow sprzed lat lub z totalnie innych regionow swiata, aby udowodnic teze lub potwierdzic swoje slowa ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Tak,
@bizonsky: zgadza sie, malutka chinska firemka, gdzie jest 500 osob ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chcialem tylko zaznaczyc, ze Shanghai nie sklada sie tylko z duzych fabryk, wiec nie jest prawda, ze cale miasto stoi z produkcja czegokolwiek.