Wpis z mikrobloga

#elektronika #diy
Robię właśnie spektrometr, czyli analizator widma światła.
Matryca liniowa CCD - TCD1304 jest obsługiwana przez mikrokontroler STM32F401, który przesyła dane po SPI do RaspberryPi. Do rysowania danych używam biblioteki OpenVG, niestety jest trochę wolna. Gdyby nie powolne rysowanie, byłbym w stanie dostawać odczyty z matrycy do 30 razy na sekundę.
Jeśli ktoś robił podobny projekt, albo zna szybsze sposoby na rysowanie pod RaspberryPi, to dajcie znać ;)
Syntax - #elektronika #diy
Robię właśnie spektrometr, czyli analizator widma światła...

źródło: comment_1581413048FuCCfXGSHKBlSXZyGZTvY5.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@Syntax: Jak dla mnie kompletna abstrakcja, nie wiem do czego tak naprawdę można by tego używać. Bo ogólnie spektrometria wiem na czym polega, ale ta Twoja konkretna nie jest dla mnie jasna.
  • Odpowiedz
używam biblioteki OpenVG, niestety jest trochę wolna. [...] Jeśli ktoś robił podobny projekt, albo zna szybsze sposoby na rysowanie pod RaspberryPi, to dajcie znać ;)


@Syntax: z jakiego backendu do rysowania korzystasz na RPi? Framebuffer czy Xy?
Spróbuj zoptymalizować rysowanie wykresu. Zamiast np. czyścić całą powierzchnię wykresu to np. zapamiętywać i gasić stare punkty wykresu i rysować nowe.
  • Odpowiedz
@zetisdead: Trudne pytanie. Ale skoro mogę odpalić program z poziomu konsoli bez ładowania okienek, to chyba Xy nie mają tu nic do rzeczy. W sumie pierwszy raz piszę coś na RPi.
  • Odpowiedz
spektrometr, czyli analizator widma światła.

Matryca liniowa CCD


@Syntax: ale ta matryca to z filtrem jakims, czy po prostu cz-b, a światło przez pryzmat i patrzysz na to, co się rozczepi i gdzie jakie prążki się pojawią?
Bo robiłem dawno temu takiego coś, ale zamiast matrycy (by nie komplikować jej obsługi) zwykła kamerka BW-IR (by było jak najszersze pasmo) patrząca na obraz z pryzmatu. A reszta była softowo po stronie PC
  • Odpowiedz
@hrumque: Matryca tylko analizuje poziomy (cz-b), dostaję z niej 4k poziomów (12bit ADC) a rozdzielczość liniowa to 4k pikseli. Jest bardzo czuła nawet na bardzo niskie natężenia światła i nie szumi przy tym nawet szczególnie. Rozczepianie światła albo zrobię na pryzmacie albo na siatce dyfrakcyjnej. Jeszcze nie wiem co będzie lepsze.
Matryca nie ma filtra. Ale ma szybkę, która jakąś część IR może pochłaniać.
  • Odpowiedz
@ewolucja_myszowatych: Już sobie poradziłem. :) Rysuję szybko co 40 punktów pomiarowych. Ale mogę zatrzymać pomiar i wtedy wykres się zagęszcza. W obecnej wersji mam też autoekspozycję, więc nie muszę nawet dopasowywać niczego jeśli nie chcę. ;)
Syntax - @ewolucja_myszowatych: Już sobie poradziłem. :) Rysuję szybko co 40 punktów ...
  • Odpowiedz
Spektometr to nie jest takie proste urządzenie. Dużo czytałam czym jest spektrometria i faktycznie trzeba się na tym znać. Szacunek dla tych, którzy mają takie zdolności i tworzą takie urządzenia. Jesteście wielcy!
  • Odpowiedz