Wpis z mikrobloga

Mircy, ako, że przechodzę z UoP na B2B od 1 kwietnia mam kilka pytan do osob ktore maja to za mna:
1. klient dla ktorego mam pracowac chcialby przygotować dla mnie juz draft umowy ktory podpiszemy ofc na miejscu 1 kwietnia, czy mogę już normalnie teraz zarejestrowac dzialalnosc bedac jednoczesnie na b2b - nie bedzie problemow, jakichs dodatkowych kosztow?
2. watpie abym jako dba mogl cos popieprzyc mocno ( ͡° ͜ʖ ͡°), polecacie jakies ubezpieczenie od OC?
3. dobra księgowa online?
4. dostalem nową pulę urlopu z początkiem, lepiej z niej korzystać na maxa czy zostanie proporcjonalnie rozliczony 26dni/12 miesiecy i reszte niewykorzystana od kwietnia mi zabiorą?

#pracait #kiciochpyta #b2b #programista15k #programowanie
  • 14
  • Odpowiedz
@Judiman:
1. 1 kwietnia? Dobry żart ( ͡° ͜ʖ ͡°) możesz mieć równocześnie UoP (chyba się pomyliłeś w pytaniu) i mieć działalność. Płacisz tylko składki zdrowotne tak długo, jak masz UoP. Pamiętaj, że jeśli b2b podpiszesz z tym samym podmiotem z którym miałeś UoP, to tracisz prawo do niskiego ZUSu
2. Nie słyszałem o firmie ubezpieczeniowej, która byłaby to w stanie ogarnąć. Będą robić wszystko, żeby
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Judiman: @mmmk:
Ad2 w Warta dało się kupić takie ubezpieczenie

Ad4 wykorzystaj cały w danym roku, dalej ci nie przejdzie

Ad5 koniecznie, bo to potężna szmata w ryj, dobrze jest mieć się z kim rozliczyć
  • Odpowiedz
@Judiman: Możesz już wyklikać działalność online, z datą startu w kwietniu, a i pamiętaj aby nie dawać startu 1 tylko np. 2 kwietnia - 1 miesiąc więcej z preferencyjnym zusem.
  • Odpowiedz
@gaily: co w przypadku gdy rzeczywiscie zaczynam prace od 1 kwietnia?

@mmmk: masz zablokowane priv. :)
________________________________________

1. chodzi mi czy jakieś dodatkowe problemy/platnosci zusy moge poniesc przez te 1,5 miesiaca
  • Odpowiedz
@Judiman: Nic, przecież i tak wystawiasz fakturę na koniec miesiąca. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chyba że wymagają od ciebie potwierdzenia że jesteś podatnikiem VAT itp. na start.
  • Odpowiedz
5. podatek liniowy od razu wjedzie ;)


@Judiman:

sytuacjami, w których przedsiębiorca nie może opodatkować dochodu z działalności podatkiem liniowym są:

świadczenie usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku, w którym w tym samym zakresie świadczył dla niego usługi ze stosunku pracy lub spółdzielczego
  • Odpowiedz
@OsSikorskiego: bedzie to moja pierwsza dzialalnosc, dla zupelnie innej firmy.

czyli rozumiem ze przejscie z uop na b2b u obecnego pracodawcy nie pozwoli mi na korzystanie z podatku liniowego 19%?
  • Odpowiedz
tak, jeśli zafakturujesz obecnego pracodawcę na usługi w zakresie, jaki świadczyłeś na UoP to nie mozesz się rozliczać liniowo. Możesz, jeśli robisz coś zupełnie innego - np byłeś tam informatykiem a teraz im wynajmujesz samochód czy pomieszczenie.
  • Odpowiedz
@OsSikorskiego: @gaily: @wacek_1984: @mmmk:

Panowie, mam dodatkowe pytanie,
jako, że będę świadczyl uslugi dla jednego glownie klienta, moze cos tam kiedys sie jeszcze pojawi jak mi 15k bedzie malo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
aktualnie jestem w trojmiescie, przeprowadzam się do warszawy, jeszcze nie mam lokum w wawie, a tu na wypowiedzeniu, czy moge na lajcie skorzystac z opcji wirtualnego biura
  • Odpowiedz
@Judiman: Nie możesz na rodzinne lokum? - ja mam po prostu od rodziców użyczone 8m2 i tyle. Nie wiem czy nie ma jakiegoś problemu z rejestracją na vatowca w wypadku wirtualnego biura.
  • Odpowiedz
@Judiman: @gaily: U mnie podobnie, choć nawet nie mam konkretnego pomieszczenia wydzielonego. Skarbówka będzie chciała umowę użyczenia (z rodziną może być bezpłatne użyczenie), na potrzeby VAT wirtualne biuro może nie przejść
  • Odpowiedz