Wpis z mikrobloga

Hej Miraski!

Chciałem was przestrzec przed scamem boiler room. Najwyraźniej ludzie się wciąż nabierają na takie akcje.

TLDR: Oszuści z USA mają moje dane i chcą wyciągnąć ode mnie ich więcej, możliwe też, że jakieś pieniądze, dość wyrafinowanym scamem. Mają środki i czas, żeby preparować różne 'oficjalne dokumenty' i stać ich na długie rozmowy.

Long story.
Jakieś 10 lat temu, gdy miałem firmę, zadzwonł jakiś człowiek do mnie i oferował zakup akcji firmy QT Globe. Firma z USA, zajmująca się technologią VoIP, niby warto. Miałem zainwestować niewiele ponad 2k USD. Prawie dałem się złapać, wcześniej nie znałem scamów boiler room, podałem moje dane, dostałem certyfikat zakupu akcji i fakturę, której na szczęście ostatecznie nie zapłaciłem. Na telefonie spędziłem w sumie z nimi chyba ze 4 godziny, słuchając na zestawie słuchawkowym tekstów w stylu 'Powiedz rodzinie, że jesteś chory. Dadzą Ci na leki i będziesz miał pieniądze na inwestycję życia.' Ostatecznie odpuścili, a ja chociaż zmarnowałem im dużo czasu :)

Tydzień temu dzwonili do mnie z kierunkowego z Hong-Kongu. Powiedziałem, że pomyłka. A dzisiaj dzwonili do mnie z Włoch (kierunkowy +39). Odebrałem i pomyślałem - zmarnuję im trochę czasu, udokumentuję proces i przestrzegę mirasków.
A wszystko obecnie idzie tak: Człowiek mówiący płynnie po angielsku poinformował mnie że firma QT Globe, której jestem posiadaczem akcji jest przejmowana i w związku z tym należy mi się wynagrodzenie za akcje - ok 117k USD.
Proszą mnie 'jedynie' o skan ID i podpis dokumentów. Sam email wygląda legitnie - poważna domena, dokumenty bez błędów itd.
Zabieram się za preparowanie ID i coś tam ze spółdzielni im podeślę, a co. Zastanawiam się tylko jakie konto im podać, żeby legitnie wyglądało. Revolut przejdzie, a może TransferWise?
Krótki research. Firma QT Globe nie istnieje (google nic nie zwraca). Domena hvglobalpartners.com zarejestrowana pół roku temu (since 1999, yeah, right).
Cóż, zabieram się za preparowanie dokumentów, zobaczymy ile można im zmarnować nerwów.

#scam #scamalert #boilerroom #teleheheszki
komsky - Hej Miraski!

Chciałem was przestrzec przed scamem boiler room. Najwyraźni...

źródło: comment_mftwnH9KkTbR9JeWQzdwfPJW3fyuxuVy.jpg

Pobierz
  • 3