Wpis z mikrobloga

#dzicyzapylacze
Hej hej. Dzisiaj sporo zdjęć i poważnych tematów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
W Polsce mamy ponad 450 gatunków dzikich pszczół. Różnią się one między sobą sposobem gniazdowania. Mogą zakładać gniazda w ziemi, pustych łodygach, chodnikach wydrążonych w drewnie przez owady ksylofagiczne (drewnojady), w łodygach z miękkim rdzeniem, martwym drewnie, muszlach, na skałach...
Dzisiaj chciałabym pokazać Wam kilka otwartych gniazd dzikich pszczół gniazdujących w pustych łodygach.

Na zdjęciu tytułowym otwarte gniazdo murarki ogrodowej (Osmia bicornis). Widoczne są tu liniowo ułożone kokony wraz ze ściankami z gliny oddzielającymi komory (fot. własna)
W komentarzach, jak zawsze, więcej zdjęć z opisami.
---
Dzisiejszy artykuł na moim blogu poświęciłam kwestii usuwania pasożytów z gniazd: http://dzicyzapylacze.pl/gdy-czarne-jest-biale-czyli-rzecz-o-pasozytach-gniazdowych/ Zapraszam do lektury.

M.....e - #dzicyzapylacze
Hej hej. Dzisiaj sporo zdjęć i poważnych tematów ( ͡° ͜ʖ ͡...

źródło: comment_YscXvUN7cBemyeZlugdzO7GBcTQgMylP.jpg

Pobierz
  • 37
@powsinogaszszlaja: Ciekawe pytanie, bo ostatnio nachodziły mnie myśli w podobnym temacie.
Trochę rysuję i myślałam o przewodniku po najczęściej spotykanych pszczołach ze zdjęciami, uzupełnianych realistycznym rysunkiem. Taki trochę terenowy podręcznik do identyfikowania pszczół. I kiedy właśnie sobie o tym rozmyślałam, przyjechał listonosz i wręczył mi przesyłkę, której nie zamawiałam. Był to prezent-niespodzianka od @Tulkandra jak znak z niebios ;))) Zdjęcie prezentu w załączniku.
To tylko myśli. Musiałabym postarać się o fachowca,
M.....e - @powsinogaszszlaja: Ciekawe pytanie, bo ostatnio nachodziły mnie myśli w po...

źródło: comment_m3K8O8apcHqXfGvLoCFVWC48i0EJIMEE.jpg

Pobierz