Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Mireczki, już drugi raz w tym miesiącu (w godzinach wieczornych) na niebie zauważyłam ciąg kilkudziesięciu świateł lecących w równych, dosyć małych odstępach z zachodu na wschód. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to samoloty wojskowe? Ktoś wie co to? Nie miałam jak nagrać, bo kamera w telefonie tego nie uchwyciła. Dodam, że światła nie mrygaly, były wielkości gwiazd. Teraz widziałam je 5min temu. Co to może być?
#wroclaw
  • 8
  • Odpowiedz
@Famina: warto patrzeć w niebo. Ja dzięki temu wiele razy zupełnie przypadkiem widziałem jasne przeloty ISS oraz kilka flar Irydium. A to robi wrażenie.
Ale nie trzeba liczyć na łut szczęścia. Na TEJ STRONIE podaj swoje współrzędne geograficzne i będziesz mogła zobaczyć kiedy nad twoją głową przeleci ISS, Flara Irydium albo właśnie satelity Starlink. I inne rzeczy. Warto.
  • Odpowiedz
@Famina: Może jeszcze wytłumaczę czym są flary Irydium. Irydium to nazwa systemu telefonii satelitarnej. Satelity z powodu opóźnień sygnału nie mogą być na orbicie geostacjonarnej, bo ta jest za daleko do normalnych rozmów telefonicznych. Wobec tego fruwają sobie po różnych niskich orbitach. Jest ich kilkadziesiąt i #!$%@?ą się m.in. tym, że posiadają na pokładzie spore anteny koliste, które świetnie odbijają światło. Ale to bardzo świetnie, ponad 99%. W związku z
  • Odpowiedz