Wpis z mikrobloga

@132qwe: ale nie bardzo widzę jak można z tego korzystać podczas liczenia na palcach. Jak polskie dziecko liczy na palcach 9-4 to najpierw wystawia 9 palców, a potem chowa 4, a w ich systemie to niby jak to działa? Jeśli chodzi tylko o reprezentację liczby ułożeniem palców to można i do tysiąca liczyć na jednej ręce znajdująć tyle kombinacji ustawień palców, ale jak to wykorzystać do liczenia na palcach. Dla
  • Odpowiedz
@Biszkop-T: Badania dają jednoznaczne wyniki - chińskie dzieci liczą lepiej niż angielskie i o połowę szybciej. Manfred Spitzer w którejś z książek (chyba w cyfrowej demencji) opisał to dość dokładnie - chodzi o wykorzystanie jednej półkuli do wszystkich cyfr, gdzie dzieci liczące na dwóch rękach liczą niskie cyfry prawą półkulą, a wysokie (6+) lewą. To znacznie wydłuża proces.

ale nie bardzo widzę jak można z tego korzystać podczas liczenia na
  • Odpowiedz
@McRancor: ja się nie kłócę z tym, że chińskie dzieci liczą lepiej niż angielskie, tylko nie wiem jak one liczą na palcach wykorzystując te gesty. Tym bardziej nie mogę sobie wyobrazić co masz na myśli mówiąc, że można liczyć inkrementacje na palcach zamiast dodawać
  • Odpowiedz
@Biszkop-T: Pokazujesz sobie na paluchach 3. Chcesz dodać 5 - więc liczysz w głowie 1,2.. (za każdym liczeniem dokładając palec)... 3,4,5.

Jak jesteś chińczykiem to palce na ręce pokazują 8 po tym liczeniu. Jak jesteś uczony jak my, palce obu rąk pokazują 8 - w sumie.

I teraz pomyśl - chińczyk na 2 rękach bez problemu policzy do 99 w ten sposób, bo każda ręka pokazuje jedną liczbę. Nasz system
  • Odpowiedz