Wpis z mikrobloga

Czołem kostkarze. Jak szybciej robić F2L-a? Ogarnąłem już wszystkie OLL-e w two stepie i prawie wszystkie PLL-e, te dwa elementy wychodzą mi w miarę szybko. Jakieś porady do F2L-a? Razem z krzyżem na F2L-u schodzi mi minuta, później 15 sekund i mam ułożoną kostkę (wiem, wolno, ale bawię się w #speedcubing od niedawna). Ratujcie ( _)
#kostkarubika
  • 13
@TheBloody Ja właśnie teraz chciałem poćwiczyć F2L-a, żeby w miarę sprawnie to szło, a później wszystkie OLL-e i nie wiem czy wystarczy robić, robić i jeszcze raz robić F2L-a czy jakieś portipy zastosować, których nie znam xD
@boa_dupiciel: kiedyś na YT był filmik jak ktoś wyjaśniał łopatologicznie czym jest "intuicyjny" F2L i pamiętam, że bardzo mi to pomogło
przy oglądaniu kostki przed startem timera próbuj w głowie ustawić sobie pierwsze ruchy aby po złapaniu kości pierwsze 4-5 ruchów wykonać błyskawicznie i mieć krzyż !podobno krzyż można zrobić w maksymalnie 8 ruchów, ale nigdzie nie znalazłem wytłumaczenia tych słów
a dalej jechane z kostką i po kilku dniach będzie
@boa_dupiciel: pamiętam, że najlepsze czasy miałem jak nie umiałem wszystkich algorytmów z OLL w Fridrichu i układałem 1godzinę dziennie - ok. 100 ułożeń
ale później rzuciłem to w cholerę, bo dla kogoś z poza towarzystwa kostkarzy nie było różnicy między 15s a 30s
@Evert Ja w sumie dla własnej satysfakcji chcę nauczyć się speedcubingu, nie lubię robić czegoś na pokaz. Chociaż na pewno będzie satysfakcja jak ktoś będzie zdziwiony, że da się "tak szybko" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@boa_dupiciel preinspekcja żeby krzyż zrobić od razu, algi od f2l musisz mieć na tyle dobrze opanowane żeby robić bez zastanowienia, mieć je w pamięci mięśniowej. A reszta to szybkie rozpoznawanie pozycji krawędzi i narożników i lookahead (to i tak przychodzi z czasem więc na tym bym się nie skupiał, ważne żebyś algi robił płynnie i szybko). Jak układałem nałogowo to bez znajomości olli kręciłem czasy koło 20-25 s.
@boa_dupiciel intuicyjny że zwykłym się pokrywa, bo możesz stosować te same rozwiązania nawet nie wiedząc o tym, że algorytm wygląda tak samo, no ale tak. Ogólnie ja wychodzę z założenia, że lepiej najpierw się nauczyć jak układać kostkę, a później dopiero - jak ona działa. Wtedy łatwiej wszystko zrozumieć. Więc ja bym od razu cisnął algorytmy.
@boa_dupiciel: Ogarniasz na kostce intuicyjnego F2L'a, a potem w miarę możliwości douczasz się algów. Ja znałem 90-95%, ale i tak się okazało, że douczyłem się 2 sytuacji po 7-8 latach układania XD

Tzn. sprawdzasz czy algi które stosujesz pokrywają się z tymi na algdb, masz voty ludzi którzy plusują dane algi co się przydaje, ale nie każdy może być dla ciebie OK, zależy jakie masz fingertricki bo np. ja robię U2