Wpis z mikrobloga

@pimpek696: Staram się go dokarmiać co około 7-10 dni ( jak jest w lodówce uśpiony) i zazwyczaj używam 50-100 g mąki+ tyle samo wody. Identyczna sytuacja jak pobudzam go do działania. A co do czasu ile się uaktywnia to w ciepłym kilka godzin a jak sie nie spieszy to noc przed.
@pimpek696: No to tyle co potrzebujesz w sumie. Jak w przepisie masz że potrzebujesz np 200 gram zakwasy to robisz 200 g mąki i 200 mln wody. A zakwas jak jest cały czas aktywny to po paru godzinach podwoi swoją objętość i juz masz aktywny zakwas. Najlepiej widać że ma pełno bąbelkow :) Zawsze trzeba trochę poczekać ale czym ciepłej tym mniej czasu potrzeba.
@Behartu: Wykop uczy :) dopiero zaczynam zabawę z pieczeniem chleba jedynie problem mam z wyrabianiem bo ciągle mi się klei i nie wiem czy dodawać mąkę czy nie bo nigdy nie wychodzi mi tak gładki xD albo za słabo wyrabiam :) pozdrawiam
To zależy. Jeżeli jest bardzo leiste to trzeba dodać. Czym dłużej bd robił to wyczujesz. Ma być elastyczne i może się lekko kleić.
Możesz np dodawać na początku trochę mniej wody i wyrabiać i powoli dolewac resztę. Wtedy masz dobrze wyrobione ciasto i nie powinno się tak kleić. Czasem jest też tak że samo ciasto przy wyrabianiu się klei ale po etapie wyrastania jest już zupełnie inne.