Wpis z mikrobloga

Czy długość tygodnia pracy to coś, co można w Szwajcarii negocjować?
Mam ofertę z 42h tygodniowo i to wydaje mi się trochę długo, wolałbym zejść np. do 40h (bo zakładam, że 37-38h jest tu kompletnie nierealne). Z drugiej strony tutaj to nie jest nadzwyczajna liczba godzin, wiele firm tak ma.
Czy wyjdę na lenia/dziwaka, gdy zapytam o możliwość posiadania krótszego tygodnia pracy np. o te 2 godziny?
Wolałbym uniknąć niezręcznych sytuacji, szczególnie że to stanowisko raczej na poziomie entry-level, więc nie mam silnej pozycji negocjacyjnej.
#szwajcaria
  • 11
  • Odpowiedz
@ms93 btw dowiedz się jeszcze o obowiązkowe przerwy bo możesz mieć zasadę że 1h jest obowiązkowo w ciągu dnia i to znacząco wydłuża twój czas pracy. Przerwa obiadowa nie jest wliczona w czas pracy jak w Pl. Ale więcej nie mam informacji jak to wygląda w różnych firmach
  • Odpowiedz
@ms93: wszystko się da, ale też szybko się przestaw na to, że praca z przerwą obiadową i dojazdem zabiorą Ci więcej dnia niż w Polsce. 42h tygodniowo to tylko 30min dziennie więcej. Bywa przy tym, że piątki i tak są krótsze.
  • Odpowiedz
@ms93 wypłata lub wolne. Tutaj specem nie jestem i nie wiem na ile link co podałeś ma prawidłowe informacje lub jak się ma do konkretnych firm ale mogę Ci pokazać co HR wysłał u nas jakiś czas temu do całego korpo.

The normal working time is 2'080 hours per year (corresponding to a weekly working time of 40 hours on average). It is only after having carried out these 2'080 annual
  • Odpowiedz
@snowboarder: To jest oficjalna rządzowa strona, więc spodziewałbym się, że tam są wiarygodne informacje.
Tutaj jest więcej informacji (po niemiecku): https://www.seco.admin.ch/seco/de/home/Arbeit/Personenfreizugigkeit_Arbeitsbeziehungen/Arbeitsrecht/FAQ_zum_privaten_Arbeitsrecht/ueberstunden.html
Jeśli dobrze to rozumiem, to firma w umowie może w umowie zaznaczyć, że nadgodziny do maksimum branżowego (czyli do 45 lub 50h) mogą nie być płatne, ale powyżej nie mają opcji niewypłacenia niczego, a bez specjalnego wyłączenia w umowie każde nadgodziny powinny być płatne.
A co do tych 60h,
  • Odpowiedz
@ms93 nigdy nie wnikalem bo udało mi się uniknąć tego problemu ale wiem że sporo/większość osób nie było świadomych. Moje Korpo to nie żaden januszex czy firma krzak więc nie sądzę aby specjalnie chcieli oszukać, zwłaszcza że wszystko załatwiają po konsultacjach z prawnikami
  • Odpowiedz
@snowboarder: @qrcok: Odpisali tak:

We have a 42 hour week, which means, it is 8.4 hours per day but flexible working time

To chyba kończy moje negocjacje. Jako, że to stanowisko "junior", to chyba nie będę tematu kontynuował i zaakceptuję jak jest.
  • Odpowiedz