Wpis z mikrobloga

Potrzebuję umieścić diodę led jak linku poniżej, w obudowie stworozne w technologii #druk3d (PET-G).
Wszystko ma mieć dość kompaktowe wymiary (refelktorek do maszyny, doświetlający pole pracy).
Stąd moje pytanie, czy ilość generowanego ciepła nie będzie na tyle duża że tworzywo zaraz się podda i wypaczy. Jeśli to już na starcie jest zagrożeniem dla obudowy z tworzywa, to czy będę w stanie odprowadzić nadmiar za pomocą np radiatora?
Jakie rozwiązania byście polecili?

https://allegro.pl/oferta/dioda-30w-230v-modul-cob-led-biala-3200k-6500k-7641683210

#led #oswietlenie #elektronika #elektryka #majsterkowanie
  • 9
@Sandman: nwm gdzie to potrzebujesz, ale ra dioda jest na 230V. Ale diody mocy potrzebują dobre chłodzenie(zwłaszcza chińskie). Testowałem wiele diod i każda się motzno grzała
@LRF1000W: Potrzebuje tego użyć jako doświetlenie pola roboczego (ok. 50cm od pola pracy) do maszyny która się obsługuje oburącz. Dlatego myślę że moc świecenia nie jest tu najważniejsza, bo w chwili obecnej nie ma w ogóle doświetlenia. Musi być natomiast stosunkowo nieduże i dostosowane kształtem do reszty maszyny, tak aby nie przeszkadzało operatorowi. Dlatego odprowadzanie dużego ciepła byłoby czymś niełatwym. Mogę zastosować radiator, ale raczej nic dużego. Na domiar złego, oświetlenie
@Sandman: to mam wrażenie, że LED 30W będzie odrobinkę za silny. Tak z 10x na oko. zejdź z mocy, to chłodzenie nie będzie problemem i obudowa z PET-G spokojnie wystarczy (choć bezpieczniej byłoby chyba jednak coś z aluminium na CNC wykonać).
Tak z 10x na oko


@Jarek_P: Fakt, moc jest na wyrost ;) Nie sądziłem że aż tak precyzyjnie podsumujesz moje przewymiarowanie :D
Zmiejszę moc dzisięciokrotnie i spróbuję zamknąć to w pecie.
Nie sądziłem że aż tak precyzyjnie podsumujesz moje przewymiarowanie :D


@Sandman: szacowałem to biorąc pod uwagę moją latarkę z aliexpresss, z 3W diodą XM-L z odległości pół metra świeci tak, że neurologowi by chyba nawet do operacji wystarczyło, więc uznałem, że do maszyny obsługiwanej oburącz, która operuje z tej odległości (więc pewnie coś w stylu młota wyburzeniowego) taki strumień świetlny wystarczy aż nadto :)
z odległości pół metra świeci tak, że neurologowi by chyba nawet do operacji wystarczyło


@Jarek_P: Poniszczyłeś tą wypowiedzią! Orgymenty jak najbardziej do mnie trafiają i teraz widzę, jaką głupotę napisałem! Dzięki :)