Wpis z mikrobloga

Ktoś mieszka w #szwecja i zna szwedzki? Prawda to jest, że u was jest albo było prawo dające bezwzględne pierwszeństwo na przejściu dla pieszych? Tzn jak już się zbliża nawet to ma pierwszeństwo?
  • 13
a jesteś znaleźć jakaś statystykę czy to pogorszyło czy polepszyło statystykę ofiar potrąceń na przejściach pieszych?


@kk87ko0: Mogę poszukać bo dane są do absolutnie wszystkiego, takie opracowania wrzucałem przy okazji wyborów choćby: https://www.wykop.pl/wpis/44577983/frekwencja-w-szwecji-na-przestrzeni-dekad-zrodlo-h/
Ale już ci mogę powiedzieć że przecież te regulacje a właściwie po prostu kultura są od dekad, tak tam po prostu jest od zawsze więc nie wiem jaki miałby być punkt odniesienia.

Mi czasem głupio bo czasem krążę
@kk87ko0: Co się pogorszyło? xD Przecież wszystkie statystyki wypadków, ofiar, poszkodowanych itp lecą w dół od lat. W Norwegii doszło wręcz do sytuacji w której wypadków jest mniej niż w latach np 40 i idą na rekordy.

Poszukam ale te przepisy obowiązują od wręcz dekad więc do czego tu porównywać. Mi to brzmi jakby ktoś w Polsce na siłe starał się doszukać wad tych nowych regulacji - wg mnie akurat w
Pobierz Saeglopur - @kk87ko0: Co się pogorszyło? xD Przecież wszystkie statystyki wypadków, o...
źródło: comment_qGGsxK1V1sJImZ35DZ7XYEnsKuJzWzY8.jpg
@Saeglopur: W książce wydanej w 2018 r. (polskie wydanie, w Szwecji w 2014) Thomas Erikson, szwed, wspomniał (przy okazji innego tematu) że jak wprowadzono takie przepisy w Szwecji to liczba poszkodowanych na przejściach dla pieszych wzrosła. No i teraz nie wiem, nie ma powodów żeby kłamać, ten temat nie był poruszony odnośnie polityki, czyżby nie wiedza, szweda co w Szwecji się dzieje?
@kk87ko0: To pewnie takie zjawisko jakie jest/będzie teraz w PL czyli piesi będą wchodzić ufając że samochody się zatrzymają - a kierowcy ani nie myślą ani nie wiedzą nawet pewnie że muszą. Jeśli już to był pewnie lekki bump taki jakich widzisz tam parę na wykresie wyżej, trend jest jednak jednoznaczny.

To by się zgadzało że wprowadzili to dużo przed latami 1990 (bo pamiętam to już jako dzieciak) i skoro punktem
@kk87ko0: Tak "Du har väjningsplikt mot gående som har gått ut eller just ska gå ut"
Czyli kierujacy pojazdem ma ustapic pierwszenstwa pieszemu ktory jest juz na przejsciu jak i tym ktorzy na przejscie beda wchodzic.

"Tänk på att fordonsförare däremot inte har någon väjningsplikt mot den som cyklar på ett obevakat övergångsställe."
Tak jak w Polsce, kierowca pojazdu nie ma zadnego obowiazku ustapienia pierwszenstwa rowerzyscie ktory przez przejscie przejezdza.
Tak "Du har väjningsplikt mot gående som har gått ut eller just ska gå ut"

Czyli kierujacy pojazdem ma ustapic pierwszenstwa pieszemu ktory jest juz na przejsciu jak i tym ktorzy na przejscie beda wchodzic.


@rentonB: Tak jest, o tym właśnie pisałem - jeśli kręcisz się w pobliżu przejścia czy do niego dochodzisz to ludzie już będą się zatrzymywać. Dlatego pisałem o tej śmiesznej sytuacji że kiedyś stoję przy pasach (nie
@rentonB: BTW taką ciekawostkę ci jeszcze dodam - z perspektywy też rowerzysty a nie tylko kierowcy i to zarówno tak samo działa w Norwegii jak i Szwecji: owszem pieszy i rowerzysta mają masę przywilejów ALE i od nich się wymaga! A wg mnie w sposób aż przesadzony! Jedziesz rowerem bez kasku czy idziesz bez choinki odblasków a w ogóle wręcz kamizelki (jako rowerzysta ale pieszy też!) to potrafią się zatrzymać kierowcy