Wpis z mikrobloga

osiągnąłem kolejny kamień milowy w projekcie. Auto ruszyło ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kontrola odbywa się za pomocą pada od Xbox One który się komunikuje z RPi po Bluetooth. Projekt piszę w QtCreator by mieć dostęp do ich bibliotek bym mógł napisać aplikacje okienkową by ładnie interpretować wszystkie dane jakie zbieram i komunikaty. No i dodatkowo jest cross-compile, czyli kompiluje będąc na swoim ubuntu na RPi i tam też jest program z automatu wysyłany i odpalany.

Ruszanie jest poprzez naciśnięcie trigerów na padzie, tak jak w gra prawy trigger do przodu lewy do tyłu. Oczywiście kontrolują one też prędkość. Guzik X hamuje co też jest na filmie w komentarzu. Po zaprzestaniu dodawania gazu sterownik silnika jest rozłączany dzięki czemu auto swobodnie jedzie dalej. Małym ficzerem jest to że nie można dodawać od razu gazu na maksa bo silnik gubi kroki ( ͡° ͜ʖ ͡°) trzeba stopniowo dodawać gazu. Oczywiście programowo jest to do zrobienia, ale przy jeździe padem chce zostać ten "bug". Przy automacie będzie oczywiście się stopniowo rozpędzał do pożądanej prędkości nie gubiąc kroków.

Zmieniłem połączenie silnika, i wpiąłem bezpośrednio do RPi. Faktycznie nie trzeba bezpośrednio do Arduino przy którym się upierałem, wystarczyło zrobić przerwania i wszystko działa jak należy na wątkach bez zbytnego obciążania.

Kolejny etap to zaprogramowanie Arduino które obsługuje serwo i światła. Tego już raczej nie zrobię na RPi bezpośrednio bo RPi ma za mało wyjść PWM dzięki którym bym kontrolował jasność diód

Tag projektu: #malinoweauto

#elektronika #majsterkowanie #arduino #diy #chwalesie #lego #raspberrypi #tworczoscwlasna #programowanie
mapache - osiągnąłem kolejny kamień milowy w projekcie. Auto ruszyło ( ͡° ͜ʖ ͡°)

K...
  • 23
  • Odpowiedz
@mapache: staraj się nie używać żadnego arduino, zrób wszystko na rpi. Załóżmy, że chciałbyś zrobić sobie matrycę LEDową o rozdzielczości 10x10. Potrzebowałbyś zatem 100 PWMów? Ile to będzie arduino? Kodzenie tego będzie koszmarem, a istnieją już takie matryce znacznie większe, działające (wyświetlają np. reklamy).
Poczytaj o tym jak zrobić matrycę ledową (jak sterować ledami), patent możesz wykorzystać w swoim projekcie, będzie znacznie lepszy niż arduino i nauczysz się czegoś :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mapache: jak zrobiłeś cross-compile na malinę? Tym ich yocto czy dodali coś nowego? Bo jak rok temu kombinowałem to sobie odpuściłem bo już szybciej było na malinie kompilować przez pół dnia niż dodać jedną bibliotekę do chroota
  • Odpowiedz
@ZohanTSW: to akurat coś takiego widziałem ze się stosuje w paskach ledowych RGB, jednym pinem da się sterować każdym ledem. w sumie poczytam, może się uda to tutaj zastosować. mimo wszystko jedno arduino musi być do zbierania odczytów z czujników, to jest pętla bez żadnych przerwań. nie ma bata i musi być
  • Odpowiedz
@ZohanTSW: można tylko to jest wątek bez przerwań wtedy. co by zabierało cały jeden rdzeń, bo zbieranie odczytów polega na mierzenie ile czasu jest stan wysoki na pinie. implementacja czegoś takiego wygląda tak że to jest while(dopóki stan wysoki) co powoduje że nie może mieć to przerwań
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ZohanTSW: najpierw jedzcze musze QT naprawic. po zrobieniu cross compile nie podpowiada mi rzeczy. jakby nie bylo zalinkowane wszystko na host
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mapache: A dlaczego pad od Xbox? Nie lepiej użyć jakiegoś kontrolera RC pod auta? Komunikacja na 2.4GHz, odbiornik łatwo ogarnąć pod rpi/arduino
  • Odpowiedz
@Norman2: bo miałem już w domu. tak samo czemu użyłem silnika krokowego, odpowiedź też bo miałem :P recykling. a kontroler od Xboxa mi łatwiej opanować. i ma więcej guzików których potrzebuje. to nie jest tylko auto zdalnie sterowane ale i autonomiczne. tak wiem, te do RC też maja przełączniki itd, ale wolę ten od Xboxa. Nawet mam transmiter od swojego drona od FrSky
  • Odpowiedz
@mapache: skojarzyło mi się jak zaczynałem zabawę z symulatorem drona i próbowałem na padzie od playstation. Nie dało się. 1. duże martwe pola na analogach. 2. sprężyny w obu analogach gdzie oba drążki same się cofają do środka. Może do sterowania autem taki pad od konsoli wystarczy
  • Odpowiedz