Wpis z mikrobloga

Nowy numer Kultury Liberalnej: Lewica kontra liberałowie! Wojna domowa na opozycji?
Wstępniak

Receptą na pokonanie PiS-u nie jest przerzucanie się obelgami, ale normalna konkurencja na różnorodne programy. Ale i wspólny opór tam, gdzie Prawo i Sprawiedliwość chce naruszać fundamenty liberalnej demokracji, takie jak niezależność sądownictwa. Bo bez tych fundamentów ani lewica, ani liberałowie mogą już nigdy nie wrócić do władzy.


Wywiad z Pawłem Śpiewakiem

Ale znacznie silniejszy niż egalitaryzm jest w PiS element narodowy. Nie chcę powiedzieć że to są jacyś nacjonaliści czy faszyści, bo nie lubię tych określeń, a poza tym są one nadużywane. Natomiast pojęcie narodu i sposób myślenia o narodzie, które stosuje Kaczyński, przypomina raczej konstruowanie sekty. Naród zamienia się w sektę, w której konserwuje się wartości bardzo selektywnie wybrane z polskiej tradycji, jak martyrologia i wizja niewinności narodowej, kosztem pełnego spektrum wartości. Nazywanie narodem tak widzianej sekty, to po prostu nieporozumienie intelektualne.

A po stronie lewicy nie widzę żadnych zwycięstw, żadnego sygnału, że oni wygrywają. W ostatnich wyborach zdobyli mniej więcej tyle samo głosów, co zdobyliby już 4 lata wcześniej, gdyby tylko działali razem. W gruncie rzeczy to są ciekawe, ale w dużej mierze wielkomiejskie partie, które przez te kilka lat nie przekonały szerszej publiczności do swoich propozycji.


Wywiad z Lubnauer

Tak, bo sugeruje, że my reprezentujemy ten sam liberalizm, co w XIX wieku. Liberalizm to dla nas wolności gospodarcze, zadbanie o to, żeby aktywność zawodowa decydowała o zamożności człowieka, a nie zasiłki socjalne. Ale to musi być połączone z bardzo dobrą jakością usług publicznych i dobrze zorganizowanym państwem. I wolnościami osobistymi.


[Czy Lewica zastąpi Platformę? [Debata] ](https://kulturaliberalna.pl/2019/12/17/czy-lewica-zastapi-platforme-debata/)

Magdalena Biejat: To jest ciekawe i symptomatyczne. Przed wizytą w TVP Info napisałam na Twitterze, że będę gościnią programu. Napisałam potem o tym jeszcze oświadczenie, kiedy trzeba było odnieść się do sprawy, bo rozpętała się wokół niej burzliwa dyskusja. Trwała ona dwa tygodnie – bez mojego udziału!

O czym to świadczy? Po pierwsze, słowo dla mnie przezroczyste wzbudza wśród innych kontrowersje, najwyraźniej znacznie większe niż na przykład warszawska reprywatyzacja, o której także pisałam. Jest to dla mnie osobiście smutne. Wolałabym żyć w świecie, w którym bezprawne wyrzucanie ludzi na bruk wywołuje równie silne emocje. Po drugie, bardzo wygodnie jest wszystkim naokoło wykorzystać tę sytuację, aby przypiąć lewicowym działaczom łatkę dziwnych ludzi, którzy mają dziwne problemy.


Dodatkowo felietony:
[[Sawczuk w poniedziałek] Ustawa kagańcowa, czyli PiS idzie na wojnę](https://kulturaliberalna.pl/2019/12/16/pis-idzie-na-wojne-ustawa-kagancowa-komentarz/)
[[Pawłowski we wtorek] Prawybory w Platformie, czyli wszystko na opak](https://kulturaliberalna.pl/2019/12/17/pawlowski-kidawa-blonska-wybory-prezydent-schetyna-po/)
#polityka #kulturaliberalna #neuropa
  • 12
Receptą na pokonanie PiS-u nie jest przerzucanie się obelgami, ale normalna konkurencja na różnorodne programy


@yeron: Receptą na pokonanie PiSu jest start z jednej listy.

smutne. Wolałabym żyć w świecie, w którym bezprawne wyrzucanie ludzi na bruk wywołuje równie silne emocje


@yeron: A ja bym wolał żyć w świecie w którym bezprawne zajmowanie czyjegoś mieszkania wywołuje równie silne emocje.
Chyba, że proponujesz jednego kandydata na prezydenta


@yeron: No generalnie w drugiej turze będzie jeden, więc ma to mniejsze znaczenie, ale według mnie najlepiej by było gdyby Kosiniak(albo ktoś inny) był przez wszystkich promowany tak od września, ale jak wiemy to się nie stało.

Był* Teraz opozycja musi ze sobą żyć


@yeron: Jeżeli wygra kandydat opozycji, a Gowin nie przejdzie to pewnie będą nowe wybory, a wtedy

start z jednej
@CynicznyMarksista:

Jeżeli wygra kandydat opozycji, a Gowin nie przejdzie to pewnie będą nowe wybory, a wtedy

start z jednej listy.


Zależnie od sondaży. Pakt senacki potracił chyba trochę głosów, chociaż wspólna lista będzie działać trochę inaczej. Ale nie wyobrażam sobie Razem na wspólnej liście z "ha! tfu! neoliberałami", a oni są najbardziej wokalnym elementem Lewicy obecnie. Podobnie z Kukizem i Platformą( ͡° ͜ʖ ͡°)

Gowinowi z każdym
Ale nie wyobrażam sobie Razem na wspólnej liście z "ha! tfu!


@yeron: Razem nie wyobrażało sobie startu z SLD w od 2015 do którego? 2018?

Pakt senacki potracił chyba trochę głosów, chociaż wspólna lista będzie działać trochę inaczej


@yeron: Jeżeli Polak nie potrafi wybrać jednego z 20 nazwisk to może naprawdę nie dorośliśmy do demokracji( ͡° ͜ʖ ͡°)?

wspólnej liście z "ha! tfu! neoliberałami


@yeron:
@CynicznyMarksista: Schetyna się pozbył części starego SLD z SLD( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeżeli Polak nie potrafi wybrać jednego z 20 nazwisk to może naprawdę nie dorośliśmy do demokracji( ͡° ͜ʖ ͡°)?

Eh, wspólne listy mogą odepchnąć część wyborców, która w innej sytuacji głosowałaby na mniejsze komitety.