Wpis z mikrobloga

Jeszcze jeden wpis z cyklu moja krucjata przeciwko Blockstream.
Tak mi właśnie przyszło do głowy jak wracałem oślepiony światłami samochodowymi w deszczu do mojego drugiego, a może pierwszego domu, sam już się gubię, że istnieje podobieństwo między tym co próbuje zrobić Blockstream a tym co zrobił Microsoft. Przypomniałem sobie pewne działania MS, które doprowadziły do monopolizacji rynku pakietu biurowego na długie lata, dopiero teraz Google trochę podgryzł MS na tym polu.
Pamiętam jeszcze czasy kiedy nie pakiet MS Office był standardowym wyposażeniem komputera w korpo. Był nim natomiast pakiet Lotusa. Lotus 123 i Lotus word pro.
Pamiętam też czasy kiedy do internetu używało się Netscape a nie IE.
W pierwszym przypadku MS zrobił coś niezwykłego. Jak na to spojrzeć z boku, przypomina to zachowania Blockstream. MS poszedł do szkół i na uczelnie, zaproponował im prawie darmo licencje na używanie swojego softu. Zajebista sprawa wielkie korpo daje biednym ludziom narzędzia za darmo. Każdy kto studiował wie że można dostać klucze do produktów MS od uczelni na własny użytek.
Odnośnie IE to MS też dał za darmo ( ͡° ͜ʖ ͡°) IE do każdego Windowsa. Netscape nie był za free, choć wiem że w Polsce prawdopodobnie nikt nigdy za niego nie zapłacił hehe, ale to inna sprawa.

Tymi dwoma, z pozoru dobrymi uczynkami, MS zniszczył konkurencję na tych dwóch polach i wychował sobie niewolników. Bo 99% opuszczających mury uczelni jest niewolnikami pakietu office. Po używaniu go od gówniaka do studenta, nie potrafią ani nie chcą używać nic innego. W sumie się nie dziwię ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To samo chce osiągnąć Blockstream, chce się tak przylepić do Bitcoina żeby ich produkt był z nim w 100% utożsamiany. Dlatego ich green wallet dostał najpierw obsługę BTC a teraz Liquid. Blockstream oplecie swoją pajęczyną BTC tak że za 20 lat nikt nie będzie umiał ani chciał ( jak dzisiejsi userzy MS Office ) szukać alternatywnych rozwiązań dla BTC innych niż wizja firmy Blockstream.

Czasy kiedy można było czuć się wolnym z powodu posiadania wyboru znikną. Pozostaną tylko w pamięci tych, którzy byli tu przed firmą w sumie to nie wiadomo czyją ( może tych samych dwóch panów co są właścicielami finiexa i tethera) .

#kryptowalty
#bitcoin
  • 27
@OPcodeRTI: Teorie spiskowe :P Netscape przerodził się wówczas w najpopularniejszą niegdyś przeglądarkę czyli Firefox. Lotos nie używałem, a StarOffice przerodził się w OpenOffice i LibreOffice ostatecznie
@Rozjemca35: Ależ znam :D Ale jest głupie z natury

- BSV rozwinie Scripts i będą smart contracty, a Bitcoin nie rozwinie
- Bitcoin rozwija język, który zastąpi słaby Scripts i będzie miał smart contracty
- Eee, ale to nie Satoshi pisał, więc złe

¯\_(ツ)_/¯ Nie wiem. Zobaczymy
@fervi: problem jest taki, że BTC próbuje stworzyć coś nowego, od podstaw, obecnie niekompatybilnego praktycznie ze wsazystkim, co niewiadomo czy zadziała, jakie będzie miało luki itp itd. Patrz LN - masa bugów i nadal zalecane jest nie używanie więcej niż się ktoś nie boi stracić.
BSV buduje narzędzia na istniejącym, działającym protokole, więc większość zagrożeń już dawno została wyeliminowana, a kompatybilność nie jest problemem.
@Rozjemca35: Znanych zagrożeń. Nawet w tym roku znaleźli błąd w BCH i BTC. Więc jak widać BSV NIESTABILNY, SPALIĆ GO.

Natomiast niebawem wchodzi Soft Fork (kiedy?), który sprawi, że nawet jak ktoś będzie chciał cię oszukać na hajs, to nie będzie mógł. Przy okazji dziesiątki innych usprawnień.
@etutuit: Ech. Microsoft wykorzystywał swoją pozycję monopolisty do niszczenia firm (nie tylko tych dwóch). Bill Gates omal w pierdlu za to nie skończył (do tej pory ludzie się zastanawiają jak mu się udało nie trafić tam).

Tutaj jedna z zasad Microsoftu: https://en.wikipedia.org/wiki/Embrace,_extend,_and_extinguish
Tutaj jedna z firm, której produkt podpierkicali https://en.wikipedia.org/wiki/Stac_Electronics
Technicznie Windows bardzo dużo czerpał z Xerox (razem z Apple zresztą kradli xd)
@OPcodeRTI: A kto ci broni używać Libre office? Jakieś kary za to są? Nie po prostu office jest lepszy. Normalna rynkowa konkurencja. Fakt, że MS stosował techniki monopolistyczne w pewnym okresie ale to nie chodziło akurat o office. Rynek wybiera co jest lepsze. Zarówno na rynku systemów operacyjnych, jak i przeglądarek masz zdrową rynkową konkurencje. Ja np używam zarówno Linux-a, Mac OS-a jak i Windows, tak samo firefoxa, safari i chrome.
@m00n: od zawsze jest na uczelniach i w szkołach, jest na to specjalna licencja dla studentów, chyba nie dotarłeś do tego etapu edukacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Oprócz tego są licencje dla pracowników korpo, pełny pakiet Office do domu za np 50zł

Obdarowałem pół rodziny takimi licencjami
@OPcodeRTI: ale żeś pojechał tanim populizmem. Na uczelnaich xD MSDN sirius biznes. Pakiet office od zawsze był płatny więć skończ w to dalej brnąć bo tylko się kompromitujesz. Ty serio masz jakąś dziurę w tym ośrodku mozgu co odpowiada za logiczne myślenie i rozum i godność człowieka.
Już nie mówiąc o tym, że te "darmowe" licencje są od paru lat, a w okresie (w jakim MS stosował monopilistyczne praktyki) jak to
@OPcodeRTI: No i co z tego że ty czy jakiś studencina może warunkowo z tego korzystać bo od paru lat istnieje program MSDN?

Office był zawsze płatny dla każdej firmy i każdego użytkownika domowego który nie korzysta z ww przywilejów.

Powinieneś zmienić nick na DowódAnegdotyczny. Idealnie opisuje twoją osobę.
@OPcodeRTI:

A to, że rozdajesz klucze rodzinie która nie ma do nich prawa to już nawet nie skomentuje. Równie dobrze mogłeś napisać że na torrentach też jest darmowy office do pobrania.
Ręce opadają.

każdy uczeń od 6 roku życia


O #!$%@? jaki odlot xD weź już te swoje psychotropy.