Wpis z mikrobloga

Powiedzcie mi czy dobrze myślę:

Dom ok 180m2, stara instalacja, wszędzie stare grzejniki żeliwne bez zaworów termostatycznych, ostatnio dołożone dwa grzejniki stalowe z zaworami termostatycznymi.
Te dwa grzejniki stalowe grzeją tylko u góry, a na dole zimne.
Czy to normalne? Wiadomo, że górą wlatuje ciepła woda z obiegu, a dołem odpływa zimna, ale wszystkie grzejniki żeliwne są ciepłe na całej wielkości.
Czy żeby grzały te dwa nowe grzejniki stalowe w całości, to trzeba będzie przy każdym grzejniku żeliwnym zamontować zawór termostatyczny żeby obieg się wyrównał?

#dom #budownictwo #ogrzewanie
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Ernando: a głowice rozumiem masz otwarte na maxa?
jeśłi tak i pozostałe kaloryfery są podłączone jeszcze na grubych stalowych rurach calowych ewentualnie 3/4, a te nowe grzejniki podłączyłeś na cieniutkiej miedzi, to tak sie moze dziać. Szczególnie jak instalacja jest bez pompy obiegowej, ewentualnie pompa jest na niskim biegu.
  • Odpowiedz
@Ernando: przyczyna jest bardzo prosta: grzejniki żeliwne mają dużo mniejsze opory hydrauliczne od grzejników stalowych. Porównaj sobie przekroje rur zasilających jak i samych grzejników?
Masz pompę w układzie?
Doraźnie pomoże zdławienie grzejników żeliwnych zaworami nie koniecznie termostatycznymi.
Gdyby założyć grzejniki żeliwne problem ten nie wystąpił by.
  • Odpowiedz
@robertx: @Losowylogin1234: powietrza w grzejnikach brak.
@nunu85: @Silikon: głowice na maxa. Pompa jest, ustawiona na poziom 2 na 3 dostępne. Rzeczywiście przekrój rur do grzejników żeliwnych jest praktycznie dwa razy większy.
Żeby zdławić grzejniki żeliwne, to by musiały być przy nich zawory, a niestety instalacja jest bardzo stara i nie ma przy nich żadnych zaworów, a przy tych grzejnikach co są, to już się
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Silikon @Supaplex a dodanie zaworów termostatycznych na wszystkich grzejnikach pomoże ? Żeby nagle wszystkie nie zaczęły grzać na pół mocy i będzie zimno w domu.
Przy niektórych mam też takie "motylki" - mogą zostać czy też musi być zawór termostatyczny?
  • Odpowiedz
@Ernando: Motylki mają dwie pozycje :
- zamknięty
- otwarty.
MOżesz próbować je wpół zamknąć, ale zapewniam ciebie, że to nie będzie to, czego oczekujesz. Czytaj - będzie albo za zimno, albo za ciepło.

Zawory termostatyczne ustawiona na dany poziom będą regularnie otwierać zawór, gdy zrobi się chłodniej i zamykać, gdy będzie cieplej. Jak się nagrzeje w pomieszczeniu z "dużym" grzejnikiem ten się zamknie i szanse na dogrzanie pomieszczenia będą miały te grzejniki z mniejszym przekrojem rur czy mniejszej mocy w stosunku do pomieszczenia,
  • Odpowiedz
@Supaplex: dodam, że mam piec na ekogrszek (w osobnym pomieszczeniu ok 7m od domu) na którym jest ustawiona temperatura 50*C, ale przy wyjściu z pieca jest zamontowany zawór trójdzielny który na dom wysyła temperaturę ok 38-40*C, a temperatura w domu jest ok 18-20*C. Jest to dom mojego ojca i czy to rozwiązanie jest mądre czy nie, to nie wiem bo się nie znam. Ma coś takiego sens?
  • Odpowiedz
@Supaplex: @Ernando: dodatkowo obecnie montowane zawory mają możliwość kryzowania czyli częściowego stałego blokowania przepływu wody. Im grzejnik bliżej źródła ciepła tym bardziej powinien być zblokowany żeby woda miała szanse dotrzeć do dalszych odbiorników.
  • Odpowiedz
@Silikon: Tak, ale szczerze mówiąc przy dzisiejszych pompach wody i termostatach straciło to na znaczeniu. Za czasów obiegów grawitacyjnych miało to o wiele większe znaczenie.
  • Odpowiedz