Wpis z mikrobloga

Mireczki, od jutra moi dziadkowie staną się szczęśliwymi posiadaczami pierwszego w życiu laptopa. Do tej pory nie mieli żadnej styczności z komputerem, wiec zastanawiam się nad podstawowymi zasadami które można im przekazać (coś w stylu jeśli wyskoczy wam okienko z informacją o wygranej to nie klikajcie, bo to próba oszustwa bądź zainfekowania komputera). Macie jeszcze jakieś pomysły?

#informatyka #pcmasterrace #kiciochpyta
  • 15
bezpieczniej chyba jakby linuxa mieli.
ublocka instaluj, zostaw podstawowe ikony na pulpicie, dodaj zakładki z stronami od których będą zaczynać przeglądanie, ustaw hasło na wszelkie zmiany administracyjne
teamViewera obowiązkowo, bo często mogą być sytuacje że czegoś nie wiedzą
aplikacja z radiem będzie spoko. Skype będzie chyba dobrym komunikatorem, seniorzy często widziałem przez niego dzwonią do siebie

zasada - NIGDZIE nie wpisywać żadnych swoich danych bez uwcześniejszej konsultacji z Tobą. I też zasada przy logowaniu się do banku, że ma być kłódka bezpiecznego połączenia w pasku adresu. Nie zawsze to jest gwarancja, że strona jest legitna, ale w większości przypadków
@Guta:
Przede wszystkim to nie wszystko na raz, za każdym razem przekazuj z 2-3 ważne wiadomości, upewnij się, żeby je z tobą przećwiczyli, a później samodzielnie do następnej twojej wizyty je powtarzali. Na początek nie pokazuj im jak robić zakupy przez internet czy korzystać z konta bankowego. Nie przejmuj się, że będą klikać w głupie rzeczy i ściągać wirusy, najwyżej zreinstalujesz kiedyś system, na razie zapoznaj ich z podstawami. Ustaw wszędzie
@r4do5 dzieki :) mam nadzieję że przy ublocku nie będą klikać jakiś głupot, ale nie zdziwię się jeśli uda im się go wyłączyć. A co do inicjatywy to temat laptopa przewija się u nich od 2 lat, wiec najwyższy czas ;)
@Guta: Powolutku, na początek naucz ich, że komputer nie gryzie, że klikanie czegokolwiek go nie popsuje. A dopiero na późniejszym etapie edukuj ich o zagrożeniach, wg mnie.