Wpis z mikrobloga

Hej mirki jaram się jak cholera i postanowiłem się wam pochwalić.
Gram już kilka lat na gitarze, niecały rok temu zacząłem robić pierwsze efekty gitarowe bo jestem strasznym gadżeciarzem jeżeli chodzi o gitarę a jednocześnie studbaza mocno i budżet raczej mam ograniczony XD
W każdym razie jakiś miesiąc temu postanowiłem że zrobię wzmacniacz lampowy, założenie były proste, a mianowicie :
-dwa kanały
-niewielka moc żeby dało się na nim grać w domu
-pełna korekcja barwy dla obu kanałów
I oto dzisiaj są pierwszy efekty, skończyłem całą elektronikę. Załączę małą relacje z budowy:
Zacząłem od chassis, blachę wyciąłem z pokrywy starej pralki, następnie wygiąłem i powycinałem wszystkie otwory zdjęcie 1 zdjęcie 2 oraz wyszlifowałem i zamocowałem podstawki lamp i transformatory.
Od tego momentu zabrałem się za elektronikę, zacząłem robić płytkę eyletboarda i lutować do niego pierwsze elementy. Równocześnie powstała płytka zasilania anodowego i poprowadzone zostało żarzenie lamp.
Ukończyłem płytkę eyletboarda, od tego etapu nie robiłem już zdjęć, ale plan był taki żeby pierwsze skończyć kanał czysty i uruchomić go, jeżeli to się uda to to dokończyć i uruchomić kanał przesterowany. Wzmacniacz na obu kanałach ruszył z kopa, jedynym problemem okazał się za duży przydźwięk który zmniejszyłem wymieniając kabel sygnałowe od gałki master do końcówki mocy i od jacka wejściowego do siatek lamp na kable ekranowane oraz zmieniając lekko prowadzenie masy kanału przesterowanego (teraz każdy stopień ma osobne prowadzoną masę do punktu wspólnego). Wyeliminowało to całkowicie przydźwięk na kanale czystym i wystarczająco zredukowało na kanale przesterowanym. Tak to teraz wygląda w ostateczności: zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3.
Wzmacniacz ma około 5w mocy, ale mimo to jest całkiem głośny, kanał czysty to fender a drive jest marshalowski. Oprócz standardowej korekcji wzmacniacz ma też dodatkowy przełącznik bright, boost, możliwość zmiany pracy między triodą/pentodą oraz redukcje mocy.
W przyszłości możliwe że dodam footswitch do przełączania kanałów, nawet zamontowałem już na tylnym panelu wyjście jack do niego, ale na razie zostawiłem jak jest.
Jeżeli kogoś interesują koszty to wyglądało to mniej więcej tak:
-transformatory 70 zł ( wyciągnięte z zakupionego gramofonu bambiono)
-Lampy 50 zł ( rozyjskie 6n2p i 6p14p)
-Cześci elektroniczne 140 zł
Teraz muszę zabrać się za obudowę tego heda, ale na to przyjdzie jeszcze czas ( ͡° ͜ʖ ͡°).

#gitaraelektryczna #gitara #elektronika #elektryka #handmade
Pobierz
źródło: comment_nIuztbINCPuxf4cuIh745JrPlBJxySv8.jpg
  • 30
@rozowo-niebieski_pasek: Dzięki, Znalazłem na internecie już gotowe schematy obu preampów, końcówki mocy i na ich podstawie zaprojektowałem płytki.

@icanthelpthat: @blogger:
Całość będzie obudowana tak że traf nie będzie widać, docelowo będzie to wyglądać podobnie do tego heada ale zobaczymy jak wyjdzie i może będzie trochę prostszy, a klocki drewna są tylko żeby nie uszkodzić kolumny XD

@622xc: @Kokos: Na pewno coś wrzucę,ale raczej w przyszłym tygodniu
@blogger @icanthelpthat te trafa nie były przystosowane do obudowania i cholernie ciężko je pochować. Często karkasy wystają tak, że ciężko zamknąć je w puszkach.

@bz333 bardzo ładnie. 6n2p to widzę w wersji ew masz - to znakomite lampy na preamp. Drive to jcm czy plexi? Fender to która wersja - blackface? Na jakim głośniku Ci to chodzi? Schemat wklej.

PS. 5w to nie jest niewielka moc do pogrania w domu ( ͡
@bz333 jak korzystales z artykułu painlusta to masz dobrą podstawę.

Polecam książkę Blencove'a - designing tube preamps for guitar and bass. Wiele rozjaśnia.